Reklama

Sosnowiecka katedra zamknięta z powodu remontu

Sosnowiecka katedra od 13 listopada będzie zamknięta dla wiernych. Msze św. przez najbliższe kilka tygodni będą sprawowane w sali teatralnej pobliskiego Domu Katolickiego. W tym czasie w bazylice katedralnej na istniejącą posadzkę zostanie położone ogrzewanie podłogowe i nowe granitowe płytki.

Reklama

O godz. 10.00 w sobotę zostanie odprawiona ostatnia Msza św. z okazji 100 – lecia sosnowieckiego oddziału PTTK. Przewodniczył jej będzie bp Grzegorz Kaszak. Po niej wierni będą się już modlić w Domu Katolickim, gdzie powstał tymczasowy kościół. – Wynieśliśmy wszystkie ławki z kościoła, co było bardzo trudne ze względu na ich wagę – opowiada Bolesław Kwiecień, który pomagał przy opróżnianiu kościoła ze sprzętu. Na dotychczasową posadzkę, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, od poniedziałku, 15 listopada będzie kładzione ogrzewanie podłogowe. Do tej pory katedra była ogrzewana nadmuchami napędzanymi ropą. Było to bardzo niedobre dla zabytkowej polichromii wykonanej m.in. przez Włodzimierza Tetmajera. Prócz tego ogrzewanie było mało efektywne. Teraz ma się to zmienić. – Na wierzch zostaną położone nowe płytki granitowe dostarczone z Włoch, Hiszpanii i Indochin. Mam nadzieję, że do świąt Bożego Narodzenia będzie już gotowa nawa główna i z powrotem będzie można przywrócić liturgię – wyjaśnia ks. Jan Gaik, proboszcz sosnowieckiej katedry. Nowe płytki będą kładzione według opracowanych specjalnie wzorów. Znajdą się na nich także m.in. greckie litery alfa i omega czy, na środku kościoła, symbol Róży Wiatrów. – Kolor płytek jest dopasowany do polichromii Tetmajera – podkreśla ks. Gaik. Przy okazji zostanie też nieco zmieniony układ katedry: powstanie dodatkowe wejście z zakrystii do nawy bocznej, niezbędne do prowadzenia uroczystych procesji np. na początku Mszy św. Ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy musiał zostać przez to przeniesiony do nawy lewej. Przy jego demontażu znaleziono specjalną butelkę m.in. z gazetą z początku 20 wieku.

Wierni parafii katedralnej będą się musieli na kilka najbliższych tygodni przyzwyczaić do nowego miejsca sprawowania nabożeństw. Tymczasowy kościół w Domu Katolickim jest jednak dość spory. W samych ławkach zmieści się w nim około 300 osób. Rolę tabernakulum do przechowywania Najśw. Sakramentu przejmie metalowy sejf.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu pełniący obecnie rolę bazyliki katedralnej został wzniesiony w latach 1893-1899 według projektu Karola Kozłowskiego. Dla ówczesnego proboszcza ks. Rocha Milberta nie był to jednak koniec prac. Zarażony pragnieniem nadania obiektowi patriotycznego ducha zwrócił się do Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły z prośbą o ozdobienie ścian kościoła. Polichromia decyduje dziś w największym stopniu o jego pięknie. Scenki rodzajowe o treści historyczno-religijnej, liczne wizerunki świętych, bogato zdobiony ołtarz główny oraz uzupełniające całość witraże wykonane w latach trzydziestych przez prof. Jana Bukowskiego tworzą harmonijną przestrzeń świątyni.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama