81. rocznica pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS
10 lutego przypada kolejna rocznica pierwszych masowych wywózek obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego. Od wielu lat uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia organizowane są przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie we współpracy z Krakowskim Oddziałem Związku Sybiraków i Małopolskim Urzędem Wojewódzkim.
Niestety z powodu panującej pandemii, w tym roku nie można zorganizować uroczystości w dotychczasowej formie. W celu upamiętnienia deportacji Polaków 10 lutego 1940 r. z zachowaniem obowiązujących obostrzeń, z inicjatywy Centrum zorganizowano akcję: „Telefon do Sybiraka”. Biorą w niej udział harcerze z 77. Drużyny Harcerskiej „Biedronka” im. Armii Krajowej w Krzęcinie.
Zachęcamy także do wysłuchania fragmentów relacji świadków historii w formie cyfrowej.
Są one dostępne na kanale internetowym Centrum, pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCoh7QX2EsbVZSZLFM-ww_uA
Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego realizuje liczne projekty naukowo-badawcze, zarówno w kraju, jak i za granicą – w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, USA, Izraelu, RPA. Priorytetem jest dokumentowanie losów świadków historii poprzez zbieranie relacji wspomnieniowych, artefaktów, dokumentów i fotografii. Zbiory Centrum to ponad 1000 wywiadów ze świadkami historii, dziesiątki tysięcy dokumentów dotyczących m.in. losów polskich Sybiraków, Polaków wysiedlonych przez niemieckiego okupanta, robotników przymusowych w III Rzeszy i innych.
FACEBOOK: https://www.facebook.com/Centrum-Doku...
STRONA INTERNETOWA: http://www.zsylkiwypedzenia.up.krakow...
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.