Nad tym, jak pomóc uzależnionym od hazardu, gier komputerowych czy internetu, rozmawiali na Jasnej Górze duszpasterze katolickich ośrodków i wspólnot pomagających nałogowcom.
Podczas dwudniowego sympozjum specjaliści różnych dziedzin nie tylko omawiali problemy nowych zniewoleń w różnych aspektach, ale także, poprzez warsztaty i spotkania w grupach, uczyli się jak zapobiegać i konkretnie pomagać.
Bp Antoni Długosz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Młodzieży Nieprzystosowanej Społecznie, podkreślił, że tzw. nowe uzależnienia np. od komputera, zakupów czy telefonów, są bardzo niebezpieczne, bo w wyjątkowy sposób związane są z psychiką człowieka: „Nowe uzależnienia może fizycznie nie wyrządzają wielkiej krzywdy człowiekowi, ale tak rozkładają psychikę, że człowiek staje się zagrożeniem dla samego siebie, dla rodziny czy osób, z którymi się spotyka w pracy, czy w innych okolicznościach”.
Bp Długosz dodał, że uzależnienia nowego typu powodują m.in. rezygnację z bezpośredniego kontaktu międzyludzkiego, utratę zainteresowania wszelkimi formami aktywności społecznej, czy zaburzenia w zakresie własnej tożsamości.
Według badań amerykańskich psychologów tylko od sieci uzależnia się 5 proc. internautów. W skali światowej daje to liczbę 40 mln osób; w Polsce niemal 300 tys.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.