Reklama

Pomogą walczyć z epidemią

We wtorek troje młodych polskich lekarzy poleci na Haiti, które walczy z epidemią cholery. Przez dwa miesiące będą pracować w szpitalu im. Alberta Schweitzera w miejscowości Deschapelles w regionie Artibonite - poinformowała Fundacja Polska-Haiti.

Reklama

Szpital im. Alberta Schweitzera (Hospital Albert Schweitzer - HAS), w którym będą pracować wolontariusze, zapewnia opiekę medyczną dla 450 tys. mieszkańców regionu. Polscy lekarze będą pracować na oddziałach pediatrii, położnictwa, chorób wewnętrznych i chirurgii, pełnić dyżury, a jednocześnie zapewniać pacjentom opiekę medyczną w ich domach.

"Z niecierpliwością czekamy na polskich lekarzy. Dodatkowe ręce do pracy to dla nas nieoceniona pomoc" - napisała Silvia Ernst, dyrektor medyczny HAS.

Jarosław Korzybski, Anna Szaciłło i Łukasz Jaworski są absolwentami Collegium Medicum przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Mają po 26 lat. Właśnie ukończyli roczne staże w bydgoskich szpitalach. O wyjeździe zaczęli myśleć na początku roku.

"Przez kilka miesięcy szukaliśmy instytucji, która mogłaby nam pomóc w organizacji tego wyjazdu. Pod koniec lipca trafiliśmy do Fundacji Polska-Haiti i wspólnie zaczęliśmy szukać szpitala na Haiti, w którym bylibyśmy potrzebni" - mówi Ania Szaciłło.

Wyjazd lekarzy poprzedziły gruntowne przygotowania: przeszli serię szkoleń na temat specyfiki pracy przy projektach humanitarnych, zasad bezpieczeństwa, kultury i religii Haiti. Świadomi tego, że największą przeszkodą w skutecznej pracy jest bariera językowa, lekarze od trzech miesięcy intensywnie uczyli się języka kreolskiego. "Będziemy się bardzo starać, chociaż początki na pewno będą trudne" - podkreśla Ania Szaciłło.

O pobycie na Haiti, pracy i doświadczeniach polscy lekarze będą pisać na blogu www.zpolskinahaiti.blox.pl.

W czasie swojego pobytu na Haiti lekarze odwiedzą również miejscowość Casale, gdzie mieszka najwięcej potomków polskich legionistów. Tam odwiedzą szkoły i przeprowadzą podstawowe badania uczniów.

Sponsorem wyprawy "Polscy lekarze dla Haiti" jest PKO Bank Polski, który zobowiązał się ponieść koszt przygotowań, szczepień ochronnych, podróży i dwumiesięcznego pobytu lekarzy na Haiti.

Jak wynika z informacji UNICEF, które od miesięcy zaangażowane jest w pomoc Haiti, do 14 listopada odnotowano 14 642 przypadków cholery, w tym 917 zgonów. Odsetek zgonów wynosi 3,8 proc. Największą liczbę ofiar śmiertelnych odnotowano w północnej części kraju. Jak informuje Fundacja Polska-Haiti, choć w październiku wydawało się, że sytuacja zaczyna się stabilizować, nowe uderzenie epidemii przyniósł huragan Tomas i wywołana przez niego powódź, która przetoczyła się przez Haiti dwa tygodnie temu. Rzeka Artibonite, w której stwierdzono obecność bakterii cholery, wystąpiła z brzegów, zalewając pola uprawne, studnie, gospodarstwa i ujęcia wody. Mieszkańcy starają się w miarę możliwości oczyszczać lub gotować wodę, którą piją, ale często brakuje im do tego narzędzi - opału albo pastylek oczyszczających.

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) rozprzestrzenianie się cholery na Haiti wynika z wielu nakładających się na siebie czynników: braku odporności na chorobę, dużych luk w systemie opieki medycznej, brak systemu sanitarnego, dostępu do czystej wody oraz infrastruktury. Przeszkodą jest również brak wiedzy na temat reagowania w podobnych sytuacjach, oraz brak odpowiednio przeszkolonych pracowników służby zdrowia. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są dzieci poniżej 15. roku życia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HAITI, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama