Światowa Rada Kościołów wspomina postać pastora Klementa Jandy, który zmarł 8 marca w wieku 80 lat. Był określany jako ekumeniczny wizjoner, ikona wyzwolenia i człowiek wsłuchujący się we wszystkich.
Janda zmarł w szpitalu w Arua w Ugandzie, gdzie mieszkał na uchodźctwie. Pozostawił trzech synów i córkę.
Janda powszechnie był znany z mediacji w rozmowach pokojowych między rządem Sudanu Płd. a byłą frakcją Cobra, Davida Yau Yau w rejonie Piboru w 2014 roku. Wcześniej był doceniony za pośrednictwo i wzmacnianie relacji między Johnem Garangiem i Salvą Kiirem podczas spotkania kierownictwa SPLM w Rumbek w 2004 roku.
Już uzyskaniu przez Sudan Płd. niepodległości (2011) w 2017 r. Janda poróżnił się z prezydentem Kirem, odmawiając udziału w krajowym komitecie ds. dialogu, zarzucając tej inicjatywie brak uczciwości. W 2018 r. roku napisał list otwarty, wzywając prezydenta Kiira do rezygnacji ze stanowiska, wskazując, że sytuacja w Sudanie Południowym jest teraz gorsza niż wcześniej.
Oprócz społecznego zaangażowania Janda był członkiem Kościoła Episkopalnego Sudanu Południowego. W latach 1988-1992 pełnił funkcję sekretarza wykonawczego przy Komisji Światowej Rady Kościołów ds. międzynarodowych. Był też sekretarzem generalnym Sudańskiej Rady Kościołów, dyrektorem Ekumenicznej Fundacji Mindolo w Kitwe w Zambii, oraz pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Kościołów Afryki.
W związku ze śmiercią sudańskiego duchownego, list do Kościoła Episkopalnego Sudanu Południowego i do Rady Kościołów Sudanu Południowego wystosował pełniący obowiązki sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów, ks. prof. dr Ioan Sauca (pochodzący z Rumunii prawosławny ekumenista i misjolog).
"Wielebny Klement Janda był szczególnym darem dla ruchu ekumenicznego. Był wielkim ekumenistą, mającym ogromny wkład w pracę ekumeniczną na różnych poziomach zaangażowania” - napisał. „Modlę się, aby dziedzictwo sprawiedliwości, pokoju i pojednania, za którym opowiadał się podczas swojej ziemskiej pielgrzymki, zostało wkrótce osiągnięte dla mieszkańców Sudanu Południowego”.
Z kolei Agnes Regina Murei Abuom z Anglikańskiego Kościoła Kenii, moderator Światowej Rady Kościołów, zwróciła uwagę, że człowiekowi o takiej pozycji społecznej, jaką miał Janda "potrzeba odwagi aby nie ulec pułapkom komfortu" i wybrać schronienie w małym mieście w Arua w Ugandzie, jak to zrobił Janda.
Ks. Dr Fidon Mwombeki, sekretarz generalny Konferencji Kościołów Afryki, przypomniał 12 lat posługi, jaką Janda sprawował przy Konferencji. „Towarzyski i przyjazny człowiek, który zawsze stosował politykę otwartych drzwi. Zawsze był gotów wysłuchać problemów swojego personelu”.
Janda urodził się w Sudanie w 1942 r. Ukończył Bishop Tucker Theological College (obecnie Uganda Christian University) w Mukono w Ugandzie, uzyskując dyplom z teologii z wyróżnieniem. Uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie teologii na Uniwersytecie Makerere w Kampali w Ugandzie w 1973 r. oraz tytuł magistra teologii w Austin Theological Seminary w Teksasie (USA) w 1974 r.
Był wykładowcą w Bishop Theological College, zanim wrócił do Sudanu, gdzie służył jako sekretarz prowincji w Kościele Episkopalnym Sudanu.
Został zapamiętany jako ten, który zawsze miał serce do wyzwolenia, a dążenie sprawiedliwości było dla niego zadaniem na całe życie.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.