Broń, amunicję i materiały wybuchowe ujawnili opolscy policjanci w mieszkaniach na terenie gminy Głogówek (Opolskie). Zatrzymano 7 osób podejrzewanych o liczne przestępstwa - powiedział PAP podinsp. Jarosław Dryszcz z zespołu prasowego opolskiej policji.
W przeszukanych mieszkaniach policjanci znaleźli 20 jednostek broni - myśliwskiej, pneumatycznej i tzw. samoróbek, elementy broni palnej, 2000 sztuk amunicji ostrej, 3 kg materiałów wybuchowych z zapalnikami.
"Były tam także narkotyki, sprzęt elektroniczny, elektronarzędzia, biżuteria, sprzęt wędkarski, trofea myśliwskie oraz wiele innych przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub takich, których posiadanie jest zabronione" - powiedział Dryszcz.
Do zatrzymania siedmiu mężczyzn doszło po tym, jak policjanci wpadli na trop sprawców włamania, podczas którego skradziono broń myśliwską. Z uzyskanych wtedy informacji wynikało, że mogą oni być również sprawcami innych przestępstw, oraz że mogą posiadać broń palną i inne niebezpieczne materiały.
Podczas przeszukania, oprócz broni, amunicji, materiałów wybuchowych i narkotyków policjanci znaleźli także pochodzące z kradzieży numizmaty o wartości szacowanej na ponad 100 tys. zł. Czterem z zatrzymanych mężczyzn postawiono zarzuty kradzieży z włamaniem, nielegalnego wyrobu broni, nielegalnego posiadania broni i amunicji oraz posiadania i gromadzenia materiałów wybuchowych. Za te przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia. Policyjni śledczy przewidują dalszy rozwój sprawy.
Akcję zatrzymania podejrzewanych przeprowadzono równolegle w kilku punktach gminy Głogówek. Brali w niej udział miejscowi funkcjonariusze, a także policjanci i antyterroryści z Opola, oraz pirotechnicy z woj. śląskiego. Wykryto wówczas m.in bombę umieszczoną w samochodzie, którym jeździł jeden z członków gangu. "Materiał wybuchowy był zamontowany pod kolumną kierownicy. Został unieszkodliwiony przez specjalistów" - zaznaczył Dryszcz.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.