Dymisja Spyry została przyjęta

Ambasador w Peru Jarosław Spyra podał się do dymisji, szef MSZ Radosław Sikorski dymisję przyjął - poinformował PAP rzecznik resortu Marcin Bosacki.

 

Sobotnia "Rzeczpospolita" napisała, że Spyra zataił, iż w przeszłości pracował w SB. Bosacki potwierdził, że chodzi właśnie o taki zarzut wobec ambasadora.

"Rzeczpospolita" napisała, że IPN złożył do sądu wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Spyry. IPN nie ujawnia powodu złożenia wniosku.

Według gazety sam Spyra odmówił "Rz" komentarza w sprawie wniosku IPN. "Mogę jedynie powiedzieć, że dostałem zawiadomienie, że taki wniosek został skierowany" - powiedział.

"Rz" pisze, że Spyra wstąpił do Służby Bezpieczeństwa zaraz po studiach; był tam przygotowywany do pracy w wywiadzie, ale zakończył służbę po dziesięciu miesiącach, bo w Polsce skończył się komunizm. W archiwach zachowała się jego teczka funkcjonariusza - donosi "Rz".

Nominację Spyry na ambasadora podpisał Bronisław Komorowski jako marszałek Sejmu pełniący obowiązki prezydenta. Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek zapewniła PAP, że Komorowski podpisując nominację nie wiedział o całej sprawie.

Podkreśliła, że Komorowski podpisał nominację na wniosek ministerstwa spraw zagranicznych po pozytywnej opinii sejmowej komisji spraw zagranicznych i "zgodnie z obowiązującymi procedurami, nie posiadając informacji na temat jego ewentualnej współpracy z SB".

 

Trzaska-Wieczorek zaznaczyła też - zanim upubliczniono informację o dymisji Spyry - że prezydent oczekuje w tej sprawie "stosownej reakcji" MSZ jeszcze przed zakończeniem postępowania lustracyjnego.

Spyra był m.in. stażystą w Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu i w Instytucie Hoovera przy Uniwersytecie Stanford .

W latach 1993 - 1995 piastował stanowisko II sekretarza w ambasadzie w Peru. Następnie w latach 1995-1999 był I sekretarzem i radcą w ambasadzie w Brazylii. Po powrocie z placówki pracował w MSZ w departamencie Azji, Australii i Ameryki Łacińskiej oraz departamencie Ameryki. W latach 2002-2007 był ambasadorem RP w Chile.

Sobotnia "Rzeczpospolita" napisała, że Spyra zataił, iż w przeszłości pracował w SB. Bosacki potwierdził, że chodzi właśnie o taki zarzut wobec ambasadora.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
28°C Niedziela
wieczór
25°C Poniedziałek
noc
20°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
wiecej »