W Watykanie rozpoczęły się obrady Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W tym roku są one poświęcone trzem zagadnieniom. Przede wszystkim będzie kontynuowana debata nad zasadami teologii. Tym tematem komisja zajmuje się już od 6 lat. Ponadto poruszona zostanie kwestia jedynego Boga w odniesieniu do trzech religii monoteistycznych. Trzeci temat to integracja społecznego nauczania Kościoła w całościowym kontekście doktryny chrześcijańskiej.
Obradom przewodniczy sekretarz generalny komisji o. Charles Morerod OP. Potrwają 3. grudnia. W programie przewidziano spotkanie z Ojcem Świętym.
Międzynarodowa Komisja Teologiczna to ciało doradcze Kongregacji Nauki Wiary. Prefekt tejże dykasterii, aktualnie kard. William Levada, jest też przewodniczącym komisji. Powstała ona na wniosek pierwszego Synodu Biskupów w 1969 r. Jej zadaniem jest analizowanie na potrzeby Stolicy Apostolskiej najbardziej ważkich problemów współczesnej teologii. W jej skład wchodzi 30 członków mianowanych na okres 5 lat przez Papieża na wniosek prefekta Kongregacji Nauki Wiary i po konsultacjach z konferencjami episkopatów.
Członkowie komisji reprezentują różne kraje i nurty teologii. Głównym kryterium doboru składu komisji są osiągnięcia naukowe oraz wierność nauczaniu Kościoła. Należy do niej również jeden Polak ks. prof. Jerzy Szymik z Uniwersytetu Śląskiego. Międzynarodowa Komisja Teologiczna obraduje przynajmniej raz w roku w pełnym składzie. Może też jednak pracować w tematycznych podkomisjach.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.