Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i Centrum Myśli Jana Pawła II organizują cykl debat humanistów z przyrodnikami. Do udziału w spotkaniach organizatorzy zachęcali warszawiaków podczas wtorkowego happeningu.
Przedstawiciele obu placówek pojawili się we wtorek przed Bramą Główną Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalnymi, napełnianymi dymem koszami. Po uderzeniu dłonią w przykrywającą "dymny bęben" membranę w niebo unosiły się kółka dymu. Akcja miała symbolizować hasło cyklu - "Uwolnij Myślenie".
"Bębny są świetnym symbolem tego, że uwalniamy nasze myśli. Te chmurki wybijane w niebo z bębna są jak myśli, które mają się uwolnić z naszej głowy. Nasze myślenie ma się poszerzyć, dzięki spotkaniom z innymi ludźmi" - powiedział w czasie happeningu Jacek Kaniewski z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Pierwsza w ramach cyklu debata, pt. "Nauka w ryzach kultury", odbędzie się w środę w "Koperniku". Jej uczestnicy - historyk sztuki - prof. Maria Poprzęcka, fizyk - prof. Krzysztof Meissner oraz biolog - prof. Jerzy Vetulani - rozmawiać będą o zależnościach między kulturą a nauką. Zastanowią się m.in. nad tym, czy kultura ogranicza naukę i jak wpływa nauka na kulturę.
"Chcemy zaprosić do Centrum Nauki Kopernik naukowców i świat akademicki - powiedziała PAP podczas happeningu Marta Fikus-Kryńska z CNK. - Bardzo zależy nam na tym, żeby pracownicy naukowi widzieli nas jako miejsce, które jest również dla nich, () żeby traktowali je, jako platformę naukową, dyskutowali w nim na tematy związane z nauką w szerszym kontekście społecznym".
Spotkania są otwarte dla publiczności i bezpłatne. Poza najbliższym, do czerwca 2011 r. zaplanowano jeszcze trzy. Podczas nich eksperci z różnych dziedzin nauki, prawnicy i przedstawiciele świata kultury będą dyskutować m.in. o tym, czym jest życie i jak ono powstało na Ziemi oraz skąd się bierze świadomość i tożsamość.
"Mamy nadzieję, że ten cykl debat uwolni myślenie naukowca. Pozwoli mu zrozumieć, że jego wyniki mają wpływ na szereg innych dziedzin i na myślenie społeczeństwa" - powiedział we wtorek Kaniewski.
Jego zdaniem, szybka specjalizacja nauki spowodowała rozłam. "Naukowcy siedzą w swoich dziedzinach i nie mają pojęcia, co się dzieje w innych dziedzinach" - ocenił. Zaznaczył, że dotyczy to zwłaszcza rozłamu między dziedzinami humanistycznymi i przyrodniczymi. "Chodzi nam o to, żeby te światy do siebie zbliżyć" - podkreślił.
Szczegółowe informacje na temat projektu i kolejnych debat będą pojawiały się na stronie: www.uwolnijmyslenie.pl
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.