Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej obchodzi jubileusz 20 – lecia działalności. Z tej okazji dyrekcja i pracownicy spotkają się na Mszy św. w Centrum Formacyjno – Rekolekcyjnym Arka w Gródku nad Dunajcem. Eucharystii w niedzielę 5 grudnia o godzinie 17.00 będzie przewodniczył ordynariusz diecezji tarnowskiej biskup Wiktor Skworc.
Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblos zostało powołane do życia przez biskupa Józefa Życińskiego 26 listopada 1990 r. Pierwszym dyrektorem został ks. Stanisław Budzik – obecny sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Słowo Biblos oznacza dobrą, wartościową książkę i taki właśnie cel przyświecał powołaniu Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej.
Pierwsze książki wydawane przez Biblos ukazały się w czerwcu w 1991 r. Wydawnictwo w ciągu pierwszych lat istnienia przygotowało do druku ponad sto książek. Natomiast do 2001 r. opublikowano już ponad 300 pozycji książkowych o łącznym nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Były to zarówno prace filozoficzno-teologiczne, jak i pozycje z kręgu szeroko rozumianej kultury chrześcijańskiej. Książki z zakresu teologii, filozofii, biblistyki i religii zgrupowane są w kilku seriach.
Wydawnictwo od początku działalności oprócz drukowania książek prowadzi sklep przy Pl. Katedralnym 6 w Tarnowie, gdzie oprócz publikacji wydanych przez Biblos można nabyć książki innych wydawnictw katolickich.
Obecnie oprócz dwóch księgarni w Tarnowie, Biblos ma swoje sklepy również w Dębicy oraz Krynicy. Wydawnictwo stale zwiększa swój udział w rynku. Przykładem na to jest otwarcie w marcu tego roku nowej księgarni w Mielcu.
Publikacje Biblosu są dostępne w kilkunastu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Katowicach, Poznaniu czy w Łodzi. Książki można także zamawiać przez Internet. www.biblos.pl i można za nie zapłacić w systemie płatności elektronicznych.
Wydawnictwo jest nastawione na rozwój zaplecza budowlanego oraz technicznego. Jeszcze do kwietnia 2009 r. książki Biblosu powstawały w niewielkich pomieszczeniach przy Placu Katedralnym w Tarnowie. Natomiast w maju 2009 r., dzięki zaangażowaniu ówczesnego dyrektora, ks. Piotra Łabudy, został oddany do użytku nowy budynek z przeznaczeniem na drukarnię i siedzibę redakcji. Przeniesiono tam jedną linię produkcyjną, zmodernizowano przy tym park maszynowy. Budynek o powierzchni ponad 500 m2 mieści się w Tarnowie przy kościele bł. Karoliny Kózkówny.
„Wydawnictwo kieruje swoje książki nie tylko do wyselekcjonowanej grupy odbiorców jakimi są studenci teologii, ale do wszystkich tych, którzy chcą pogłębić swoją wiarę oraz kształtować własny światopogląd. Biblos pomaga ludziom w interpretacji Biblii, daje wiele materiałów do przemyśleń z zakresu filozofii i wiary” podkreśla ks. Jerzy Zoń, dyrektor Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Biblos.
W planach jest otwarcie nowych punktów sprzedaży w południowej części diecezji, odnowienie środków transportu, wymiana najstarszych maszyn w poligrafii. Wyzwaniem będzie także decyzja o wprowadzeniu do sprzedaży książek w formacie elektronicznym (e-book).
Biblos zatrudnia 32 osoby.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.