Plany budowy Centrum Jana Pawła II

Muzeum Jana Pawła II zaaranżowane w samochodzie, który będzie jeździł do polskich miastach, ukończenie dolnej części kościoła, w którym w przyszłości będą znajdować się relikwie Ojca Świętego – to główne plany budowy i promocji Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie.

3 grudnia odbyło się posiedzenie Zarządu powstającego Centrum. W posiedzeniu udział wzięli m.in. biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Józef Guzdek, a także ks. Jan Kabziński, prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Podczas spotkania omówiono niektóre punkty sprawozdania za 2010 roku, a także plany promocyjne, kulturalne i budowlane Centrum w 2011 roku. Pełne podsumowanie tego roku zaplanowano na marzec 2011, odbędzie się ono prawdopodobnie już w nowych budynkach Centrum.

Jednym z założeń promocyjnych na przyszły rok jest zorganizowanie akcji „promo–car” – samochodu, w którym znajdować się będzie muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II. „Przenośne” muzeum będzie jeździć według określonego schematu, do miast „papieskich”, a także do mniejszych miejscowości w Polsce. W przyszłości być może również zagranicę. W trakcie spotkania zaprezentowano także projekt zorganizowania gier ulicznych dotyczących życia Ojca Świętego.

Podczas spotkania podano do wiadomości również plany budowlane powstającego Centrum na rok 2011. „W maju zostanie oddane do użytku Centrum Wolontariatu oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II” – mówi Piotr Sonka, rzecznik Centrum. „W związku z planowaną na maj beatyfikacją Jana Pawła II chcemy aby dolna część kościoła, w którym znajdą się w przyszłości relikwie Ojca Świętego był już wtedy gotowy” – dodaje.

Na spotkaniu rozmawiano także o bieżących sprawach budowlanych. 17 listopada rozpoczęły się odwierty właściwe. Po wcześniejszym wylaniu płyty nad obejściami kościoła dolnego za kilka dni rozpocznie się wylewanie głównego stropu, stanowiącego jednocześnie płytę główną pod budynek górnego kościoła.


Obecnie wykonano już – w stanie surowym – trzypoziomowy budynek Centrum Wolontariatu oraz dwa poziomy Instytutu Jana Pawła II – przyszłej siedziby Instytutu Dialogu Międzykulturowego. Aktualnie prowadzone są intensywne prace przy budowie kościoła, w którym po beatyfikacji i kanonizacji złożone zostaną relikwie Jana Pawła II.

23 września br. na terenie budowy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Łagiewnikach nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła. W jednej ze ścian kościoła dolnego, osadzony został kamień, który odsłonił kard. Stanisław Dziwisz. Nad kamieniem umieszczono mozaikę przedstawiającą wizerunek Ojca Świętego. Metropolita krakowski wyraził radość z postępujących prac przy budowie centrum. „Z tej pracy zrodzi się znak naszej miłości do Jana Pawła II, który będzie trwały dla wielu pokoleń” – mówił.

Centrum Jana Pawła II ma służyć utrwalaniu pamięci o papieżu i promocji jego dziedzictwa. Zostało powołane 2 stycznia 2006 roku. W ramach Centrum ma powstać kościół, Instytut Jana Pawła II, multimedialne muzeum, Centrum Szkolenia Wolontariatu oraz sale konferencyjne. Koszt całej inwestycji szacuje się na 200 mln zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
2°C Środa
wieczór
1°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
wiecej »