Dwa tysiące pierników dla katowiczan

Dwa tysiące pierników zostanie rozdanych mieszkańcom Katowic w ramach przedświątecznej akcji "Gościnność". Przedsięwzięcie to część starań miasta o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Akcja odbędzie się od 10 do 12 grudnia, a pierniki będą rozdawane w sobotę, 11 grudnia, w centrum Katowic. Tobiasz Melanowski z biura Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016 przekonuje, że także świąteczne ciasteczka mogą przyczynić się do przełamywania stereotypów.

"Starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury mają łączyć wszystkich mieszkańców miasta i regionu. Idą święta, więc postanowiliśmy dotrzeć do ludzi poprzez taką akcję. Chcemy przeciwstawić się stereotypowi Katowic, postrzeganych jako miasto nieprzyjazne i pokazać, że jest tu miło i gościnnie"- powiedział PAP Melanowski.

Pierniki rozdadzą mieszkańcom wolontariusze biura podczas świątecznego jarmarku przy ulicy Staromiejskiej w centrum Katowic. Ponad połowę wypieków ozdobili podopieczni Katolickiej Fundacji Dzieciom wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami. Jak mówią pomysłodawcy akcji, także to trzypokoleniowe lukrowanie i pakowanie ciastek było nauką gościnności i otwartości. Pozostałe pierniki upiekli i ozdobili uczniowie katowickiego Zespołu Szkół Gastronomicznych.

Według Melanowskiego, wspólne działania mieszkańców, łączące różne pokolenia czy środowiska, mają wielkie znaczenie dla starań Katowic o tytuł ESK 2016. "Chcemy połączyć mieszkańców wspólną ideą i pokazać, że Katowice mogą być Europejską Stolicą Kultury"- powiedział.

Także w sobotę, 11 grudnia, na ulicy Mariackiej, która w ubiegłym roku stała się miejskim deptakiem, będzie można wysłuchać koncertu bębniarzy i zobaczyć spektakl łódzkiego Teatru Ognia i Papieru. Zainteresowani będą również mogli odwiedzić stoisko biura ESK 2016, aby poznać szczegóły akcji "Gościnność" i innych działań, wspierających starania Katowic o miano kulturalnej stolicy Europy.

Projekt rozpocznie się 10 grudnia dyskusją o gościnności. Wezmą w niej udział przede wszystkim przebywający na Śląsku zagraniczni studenci. Dyskusja ma służyć wymianie doświadczeń i porównaniu gościnności śląskiej i polskiej ze zwyczajami przyjmowania gości w innych krajach.

W ostatnim dniu akcji, 12 grudnia, odbędzie się m.in. poetycki turniej slamerski w klubie Scena Gugalander. Slam to skrzyżowanie poezji i performansu, w którym najważniejszy jest kontakt poety z publicznością. Występom uczestników będzie towarzyszyć elektroniczna muzyka grupy Dub Lovin' Criminals, a całość zakończy punkowy koncert Brudnych Dzieci Sida.

Do udziału w akcji "Gościnność" Katowice zaprosiły przedstawicieli wszystkich 11 miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Katowice znalazły się wśród pięciu ośrodków, które przeszły do drugiego etapu starań. Pomysłodawcy przedsięwzięcia podkreślają, że konkurowanie o tytuł to nie tylko rywalizacja, ale także nawiązywanie kontaktów, przyjaźni i "wzajemne uczenie się od siebie". W planach jest mecz piłkarski przedstawicieli katowickiego biura ESK z reprezentantami innych miast.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
3°C Piątek
wieczór
3°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
wiecej »