O znaczeniu wolności prasy dla promowania demokracji i sprawiedliwości we współczesnych społeczeństwach mówił na forum OBWE stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji. Przestrzegł media przed blokowaniem i wypaczaniem informacji dotyczących wiary, religii i kwestii moralnych, co, jak podkreślił, niestety coraz częściej ma miejsce.
Ks. Janusz Urbańczyk przypomniał, że prasa i media są narzędziami koniecznymi do przekazywania przejrzystych i prawdziwych informacji. Stają się one w ten sposób narzędziem promowania wolności, tak potrzebnej do budowania społeczeństwa demokratycznego i sprawiedliwego. Dyplomata reprezentujący Stolicę Apostolską przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wskazał jednocześnie, że niepokojąco rośnie liczba przypadków nadużywania wolności prasy i słowa, szczególnie gdy chodzi o przekaz kwestii religijnych i moralnych.
Ks. Urbańczyk zauważył, że odnotowuje się coraz więcej przypadków blokowania wypowiedzi chrześcijan, żydów, muzułmanów oraz przedstawicieli innych religii. Są oni coraz częściej zastraszani, by nie zabierać publicznie głosu na tematy związane z wiarą, co sprawia, że ludzi wierzących wycina się z debaty publicznej. „Ten brak tolerancji próbuje się tłumaczyć tym, że przedstawiciele różnych religii głoszą nienawiść. Innymi słowy wartości religijne i samą wiarę próbuje się przedstawić jako problem, na co nie może być zgody” – podkreślił watykański dyplomata na forum Rady Stałej OBWE. Wezwał organizację do promowania takiej wolności prasy, w której także kwestie religijne i moralne znajdą swe prawdziwe odzwierciedlenie. Wskazał, że w tych kwestiach nie może być zgody na manipulację, szerzenie dezinformacji, czy wręcz propagowanie nieprawdy.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.