Premia na granicy bankructwa?

Minister finansów Irlandii Brian Lenihan zablokował wypłatę 40 mln euro premii członkom kierownictwa w banku Allied Irish, grożąc wstrzymaniem rządowej pomocy dla tej instytucji finansowej, stojącej na krawędzi upadku.

Jeszcze kilka dni temu Lenihan tłumaczył, że jest bezsilny, ponieważ premie dotyczą 2008 roku, a nowe prawo wprowadzające opodatkowanie przyszłych bankowych premii według stawki 90 proc. nie zostało jeszcze przyjęte i nie może działać wstecz.

Za okres 2009-10, gdy Irlandia była pogrążona w recesji, a AIB walczył o przetrwanie, bank nie przyznał premii pracownikom.

Bank argumentował, że ma prawny obowiązek wypłacenia premii za 2008 rok w wys. średnio 16 tys. euro na osobę ok. 2,5 tys. pracowników na kierowniczych stanowiskach. Oburzyło to irlandzką opinię publiczną i opozycję.

Związek zawodowy zrzeszający pracowników bankowości zaapelował, by szeregowych pracowników banku nie stawiać pod pręgierzem, ponieważ premie są nie dla nich i z całą sprawą nie mają nic do czynienia.

AIB, dawny właściciel BZ WBK w Polsce, został jak dotąd dokapitalizowany przez rząd Irlandii sumą 3,5 mld euro. Nie rozwiązało to jednak jego trudności. Bank będzie faktycznie przejęty przez irlandzki skarb państwa.

W poniedziałkowym liście minister Lenihan zagroził kierownictwu, że AIB nie dostanie dalszej pomocy, o ile jego zarząd nie zrezygnuje z nagrodzenia kierownictwa premiami, bez względu na to, kiedy mogli sobie na nie zasłużyć. Zapowiedział też, że jego resort wystąpi z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie.

Zarząd AIB zapewnił w komunikacie, że bardzo sobie ceni pomoc rządu i podatników, od której bank będzie jeszcze przez jakiś czas uzależniony. W tej sytuacji zdecydowano, że premii się nie wypłaci.

Krach irlandzkiej bankowości zaszkodził kondycji finansowej kraju i zmusił rząd do wystąpienia o pomoc do Komisji Europejskiej i MFW. Obie instytucje wyasygnowały dla Irlandii pakiet pomocy wysokości 85 mld euro.

Ustępstwo zarządu AIB w kwestii premii nie do końca uśmierzyło oburzenie irlandzkiej opinii publicznej. Dziennik "Irish Independent" dziwi się, że żaden z członków zarządu AIB nie podał się do dymisji, a zarząd nie wziął na siebie żadnej odpowiedzialności za decyzję o premiach. Według gazety dyrektorzy banku i tak są przepłacani i nie wiadomo właściwie, co robią, by zasłużyć na swoje wysokie uposażenia.

Wcześniej irlandzkie media pisały, że dyrektorzy banków "głosują nogami", odchodząc na wcześniejsze emerytury, by uniknąć podatku wchodzącego w życie w ramach przyszłorocznego budżetu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
8°C Sobota
dzień
9°C Sobota
wieczór
7°C Niedziela
noc
7°C Niedziela
rano
wiecej »