Polska i Węgry mają stabilne rządy i tak jak kiedyś walczyliśmy o wolność, tak teraz mamy szansę stworzyć nową reputację Europy Środkowej - powiedział w środę w Budapeszcie szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.
"Priorytety naszych prezydencji (w UE w 2011 roku) nie pokrywają się, ale zazębiają. (...) Mamy to samo zdanie z sprawie Mołdawii. Dodam tylko w imieniu własnym, ale także i całej Unii, że domagamy się demokratycznych wyborów na Białorusi" - oznajmił Sikorski na konferencji prasowej z szefem węgierskiej dyplomacji Janosem Martonyim.
Pod przewodnictwem ministrów w siedzibie węgierskiego MSZ odbyły się rozmowy plenarne delegacji obu krajów, a także spotkanie w cztery oczy Sikorskiego z Martonyim. Wcześniej tego dnia Sikorski spotkał się również w Pałacu Sandora z prezydentem Węgier Palem Schmittem.
Omawiano przede wszystkim szczegóły współpracy i stan przygotowań do rotacyjnego przewodnictwa Węgier i Polski w Radzie Unii Europejskiej, odpowiednio w pierwszej i drugiej połowie 2011 roku.
"Naszym wspólnym interesem jest podniesienie znaczenia Europy Środkowej (...). Wspólnym interesem jest także, żebyśmy w następnym roku, kiedy najpierw Węgry, a potem Polska będą przewodniczyć UE, pokazali, że rozszerzenie UE było dobrym krokiem; żebyśmy mogli udowodnić, że jesteśmy w stanie przewodniczyć Unii w tak ważnym momencie" - powiedział Martonyi. Jak dodał, "bardzo prawdopodobne, że przekazanie węgierskiej prezydencji Polsce odbędzie się w Poznaniu w rocznicę (czerwcowych) wydarzeń".
"Rozmawialiśmy na temat tego, jak będziemy współpracować w najważniejszych kwestiach takich jak polityka rolna, czy energetyczna - powiedział węgierski minister. - Rozmawialiśmy także o tym, że Węgry będą wspierać polską inicjatywę wzmocnienia wspólnej polityki bezpieczeństwa oraz inicjatywę weimarską. Nie jest czymś nowym, że oba kraje będą wspierać rozszerzenie UE. Bardzo ważnym punktem jest też Partnerstwo Wschodnie".
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.