Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że Polska zastanowi się nad datą przyjęcia euro, kiedy spełni warunki dyscypliny budżetowej, wprowadzi zmiany w konstytucji i będzie "pożądana przez partnerów" w strefie euro.
"Dzisiaj trudno powiedzieć, kiedy to będzie - za rok, dwa czy trzy lata. Na pewno nie za rok, nie ma co się oszukiwać" - dodał.
Tusk zaznaczył, że Polska przeanalizuje wszystkie aspekty członkostwa w strefie euro. "Zastanowimy się, czy dla Polski to jest bezpieczne, bo ten kryzys pokazał, że strefa euro strategicznie jest na pewno bezpieczniejsza niż pozostawanie na marginesie strefy euro. Ale widzimy, że bywają takie momenty w historii, że bycie w strefie euro może być obciążone ryzykiem" - powiedział premier. Ocenił, że pozostawanie poza strefą wspólnej waluty teraz daje Polsce więcej możliwości w walce z kryzysem.
Szef rządu był pytany o perspektywy wejścia do strefy euro w kontekście doniesień, że dotknięta kryzysem Słowacja, która przyjęła wspólną walutę w 2009 roku, rozważa wyjście ze strefy euro. Tusk zapewnił, że premier Słowacji Iveta Radiczova na szczycie zdementowała te pogłoski. W tym kontekście powiedział, że "my mamy inny problem niż Słowacja - my na razie nie możemy wejść do strefy euro, także ze względu na zapisy konstytucyjne". Jego zdaniem rozpoczęta w Polsce dyskusja o zmianach konstytucji w celu umożliwienia wstąpienia do euro, m.in. o organizacji NBP i przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej, będzie "zaciekła i ognista".
W poniedziałek Tusk nie wykluczył, że Polska przystąpi do mechanizmu stabilizującego dla ratowania krajów strefy euro, który ma w połowie 2013 roku zastąpić tymczasowy mechanizm przyjęty po kryzysie greckim w maju. Szefowie państw i rządów zebrani na szczycie w Brukseli zgodzili się w czwartek wieczorem na zmianę Traktatu z Lizbony, by dać podstawę dla ustanowienia mechanizmu.
Kryteria z Maastricht to warunki, które powinna spełniać gospodarka kraju aspirującego do przystąpienia do strefy euro. Inflacja nie może przekraczać w ciągu jednego roku więcej niż o 1,5 pkt proc. średniego wskaźnika inflacji z trzech krajów UE o najbardziej stabilnych cenach. Poziom deficytu sektora finansów publicznych nie może przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny - 60 proc. PKB. Z kolei stopy procentowe nie mogą być wyższe o więcej niż 2 pkt od średniej stóp w trzech krajach o najbardziej stabilnych cenach. Ponadto waluta kraju, który ma przystąpić do strefy euro, musi przez dwa lata przebywać w mechanizmie ERM2. Prawo kraju przystępującego do eurostrefy musi być spójne z regulacjami dotyczącymi euro.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.