Apel poległych przed elbląskim pomnikiem "Ofiar Grudnia '70", msza św. w intencji ofiar i uroczysta sesja w bibliotece, poświęcona strajkom i manifestacjom sprzed 40 lat - odbyły się w sobotę w Elblągu.
W grudniu 1970 r. zginęło co najmniej trzech mieszkańców Elbląga. Podczas manifestacji w tym mieście został śmiertelnie postrzelony 22-letni Marian Sawicz. Miesiąc później miał wziąć ślub, pozostawił narzeczoną w zaawansowanej ciąży.
Dwaj inni elblążanie zginęli na ulicach Trójmiasta. Waldemar Rebinin był sanitariuszem, zginął po tym jak wyszedł z karetki, by ratować rannego. W pobliżu Stoczni Gdyńskiej został zastrzelony 18-letni Zbyszek Godlewski, któremu później poświęcono "Balladę o Janku Wiśniewskim". Jego śmierć została uwieczniona na fotografii pochodu niosącego na drzwiach ciało młodego człowieka i okrwawioną biało-czerwoną flagę.
Jak powiedział dyrektor gdańskiego IPN Mirosław Golon, ofiar było znacznie więcej. Blisko 500 ludzi zostało zatrzymanych po strajkach i demonstracjach, z czego wielu dotkliwie pobito. Kilkaset osób zwolniono z pracy i poddano inwigilacji SB.
Przewodniczący elbląskiej Solidarności Jan Fiodorowicz przypomniał, że sprawcy tragedii "grudniowych rodzin" nadal nie zostali ukarani. "Nie może być ucieczki od prawdy. Jesteśmy to winni ofiarom i ich bliskim" - powiedział związkowiec.
Zdaniem prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka, grudniowe protesty były dla wielu elblążan pierwszym wspólnym doświadczeniem, które pomogło zbudować tożsamość lokalnej społeczności. "Tamte ideały żyły potem w kościołach, domach, także w mojej rodzinie" - powiedział prezydent.
Uroczystości rocznicowe odbyły się w bibliotece elbląskiej. Po nich w katedrze pw. św. Mikołaja odprawiono mszę św. w intencji ofiar. Stamtąd uczestnicy przeszli przed pomnik "Ofiar Grudnia '70", gdzie odczytano apel poległych.
Obchody zorganizowała elbląska Solidarność, władze miasta, gdański oddział IPN oraz dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.