We Wrocławiu trwają 20. Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa. Bierze w nich udział 32 zawodników - księży diecezjalnych, zakonników, kleryków oraz sióstr zakonnych.
Szachy to sport elitarny. Spośród tysięcy polskich księży profesjonalnie gra naprawdę niewielu. - Jest nas łącznie ok. 80 grających w szachy - mówi ks. Krzysztof Domaraczenko, diecezjalny duszpasterz sportu w diecezji drohiczyńskiej, główny organizator mistrzostw. Podkreśla przy tym, że w całej Polsce jest kilkadziesiąt branż, które prowadzą rozgrywki szachowe, ale tylko duchowieństwo gra w szachy klasyczne.
Mistrzostwa każdego roku odbywają się w innym mieście w seminariach duchownych. - W tym roku spotkaliśmy się we Wrocławiu, a w przyszłym odwiedzimy Tyniec i ojców benedyktynów. Naszym zamierzeniem jest, by rozgrywki odbywały się co roku w innej diecezji - dodaje.
Jak zauważa, poza rywalizacją sportową mistrzostwa są okazją do integracji środowiska kapłańskiego, ale również do podwyższenia kategorii szachowych. - W ciągu roku nie możemy grać, bo mamy wiele obowiązków kapłańskich. Dlatego wakacje są najlepszym czasem na nasze rozgrywki - dodaje.
- Szachy mają w sobie coś takiego, co pozwala je porównać do naszego chrześcijańskiego życia. Jak pionek dochodzi do końca, następuje promocja. W naszym życiu, gdy dobiega ono końca, to następuje przejście do życia wiecznego. Innym przykładem jest gambit - ofiarowujemy piona w zamian za rozwój; w życiu również ofiarowujemy coś, by się rozwijać. Bronimy się też przed szachem tak jak przed grzechem, na trzy sposoby - zbiciem, zasłoną lub ucieczką. Jest jeszcze wiele porównań, które można odnieść do życia ludzkiego.
Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa są rozgrywane w kilku kategoriach. - Mamy klasyfikację drużynową, seniorów, kleryków i diakonów, najlepszego debiutanta, fair play oraz najładniejszą partię - wymienia. Rozgrywki toczą się również o mistrzostwo Polski sióstr zakonnych. Wśród uczestniczek jest s. Agnieszka Bednarczyk FMA. O jej pasji pisaliśmy w artykule: Konsekrowany gambit.
Gra nie toczy się tylko o tytuły, ale również o nagrody. - Prezydent Andrzej Duda ufundował nagrodę fair play, premier Mateusz Morawiecki nagrody za indywidualne klasyfikacje, a marszałek Sejmu Elżbieta Witek nagrodę w klasyfikacji drużynowej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.