Reklama

Kto zasługuje na miano Heroda?

Mianem Heroda określił biskup Grzegorz Balcerek każdego, kto „podnosi rękę na bezbronne i niewinne życie, szczególnie w łonie matki”. Z okazji Święta Młodzianków hierarcha odprawił w Poznaniu dziękczynną Mszę świętą za dzieło duchowej adopcji. Polega ona na odmawianej codziennie przez dziewięć miesięcy modlitwie za poczęte dziecko zagrożone aborcją.

Reklama

Dziękczynienie rozpoczęło się przed grotą Matki Bożej przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana, skąd zgromadzeni w modlitewnej procesji ze świecami przeszli do świątyni na Eucharystię.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele tych, którzy podjęli się adopcji dziecka poczętego, Fundacji „Głos dla Życia”, Chrześcijańskiego Ośrodka Adopcyjno-Mediacyjnego „Pro Familia” oraz Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Poznańskiej.

W homilii bp Grzegorz Balcerek podkreślił, że „przyjście Jezusa na świat w ludzkiej postaci przywróciło człowiekowi jego godność i nadało nowy sens każdemu rodzącemu się życiu”, w niezwykły sposób je uświęcając.

Poznański biskup pomocniczy zauważył też, że życie rodzącego się w Betlejem Dziecięcia również było zagrożone, najpierw brakiem odpowiednich warunków, w których mogłoby ono przyjść na świat, a następnie „urojonym strachem króla Heroda”, który kazał dokonać rzezi niewinnych dzieci.

„Ten dramat stanowi klucz do właściwego pojmowania zbrodni dokonywanej na niewinnych dzieciach w łonach matek w każdej epoce i w każdym czasie” – stwierdził biskup przyznając, że imieniem Heroda możemy nazwać każdego, „kto podnosi rękę na bezbronne i niewinne życie, szczególnie w łonie matki”.

Jednocześnie bp Balcerek zaznaczył, że jedną z odpowiedzi Kościoła na te zbrodnie jest właśnie dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego podkreślając, że jest ono „najpierw szczególną miłością do Jezusa przeżywaną przed Jego narodzeniem”, a także „służbą życiu”.

Z kolei przewodniczący Referatu Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Metropolitalnej, ks. Paweł Pacholak, podziękował wszystkim, którzy podjęli dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego, za systematyczną, wytrwałą modlitwę będącą „najskuteczniejszym sposobem pomocy zagrożonym w łonie matek dzieciom”.

Uczestnicy Mszy św. otrzymali również małe wizerunki Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku, która jest patronką i obrończynią życia poczętego, na odwrocie których znajduje się modlitwa Jana Pawła II w intencji życia zawarta w jego Encyklice „Evangelium Vitae”.

Tradycyjnie już dziękczynienie za dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego organizowane jest 28 grudnia, tego bowiem dnia Kościół wspomina Świętych Młodzianków Męczenników – niewinne dzieci, które Herod, chcąc zgładzić nowonarodzonego Jezusa, kazał wymordować w Betlejem.

Upłynął już także okres symbolicznych dziewięciu miesięcy, podczas których dziecko rozwija się w łonie matki, liczony od obchodzonej 25 marca uroczystości Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Wówczas to obchodzony jest Dzień Świętości Życia, kiedy podejmowane jest przyrzeczenie duchowej adopcji, polegające na codziennej modlitwie za poczęte, Bogu wiadome, dziecko zagrożone aborcją.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
6°C Niedziela
wieczór
5°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
6°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama