Ponad 30 „warsztatów” tematycznych

Wśród ponad 30 „warsztatów” tematycznych mogą wybierać uczestnicy 33. Europejskiego Spotkania Młodych w Rotterdamie. Popołudniami dyskutują oni w małych grupach wokół zagadnień zaproponowanych przez braci z Taizé. Warsztaty odbywają się na terenie hal wystawowych Ahoy lub w różnych punktach na terenie całego miasta.

Jedna z zaproponowanych młodym Europejczykom możliwości to spotkanie z Arjanem Plaisierem, Sekretarzem Generalnym Kościoła Protestanckiego w Holandii, inna – z Naczelnym Rabinem Szwecji, kolejna z marynarzami i ich kapelanami.

Wraz z biskupem Rotterdamu, a jednocześnie przewodniczącym Rady Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, Adrianusem van Luynem młodzież zastanawiała się jak razem pracować na naszym kontynencie, natomiast z byłym Sekretarzem Stanu ds. Transportu i Zarządzania Wodą w Holandii nad ochroną środowiska czy zabezpieczeniem światowych zasobów wody.

Skoro Europejskie Spotkanie Młodych odbywa się w Holandii, nie mogło zabraknąć warsztatu związanego z najsłynniejszym malarzem holenderskim okresu baroku, Rembrandtem van Rijnem. Młodzi mogli poznać obrazy malarza dotyczące narodzin i wczesnych lat Jezusa. Natomiast przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Chrześcijańskich, Leen la Rivière poprowadził spotkanie zatytułowane „Jak mogą się wspierać twórczość artystyczna i wiara?”

Można też było poznać historię miasta udając się wzdłuż tzw. linii bombardowania Rotterdamu w okresie II wojny światowej lub odbyć spacer wraz z przewodnikiem. Młodzi zastanawiali się jak wspierać chrześcijan cierpiących prześladowania z powodu wyznawania swojej wiary, jak również spotkali się z rodzicami dzieci niepełnosprawnych i upośledzonych ze wspólnoty „Arka”.

W mieście, którego większość mieszkańców stanowią dziś wyznawcy islamu w rozmowach z przedstawicielami wspólnoty muzułmańskiej poruszano kwestie związane z dialogiem międzyreligijnym. Spotykając się z osobami gromadzącymi się przy kościele pw. św. Pawła w Rotterdamie młodzi mogli nauczyć się jak służyć najbardziej potrzebującym.

Dla osób poszukujących skupienia i modlitwy w ciszy przeznaczono jedno z pomieszczeń w halach Ahoy. Można tam trwać na adoracji krzyża czy przystąpić do sakramentu pojednania i pokuty.

W 33. Europejskim Spotkaniu Młodych w Rotterdamie uczestniczy ok. 30 tys. osób z całego kontynentu, wśród nich prawie 6 tys. Polaków, 1700 Ukraińców, 1300 Francuzów, 1200 Włochów, 600 Litwinów, 400 Hiszpanów i zaledwie 50 Łotyszy. Oprócz tego na spotkania przychodzą sami Holendrzy, których liczbę szacuję się na ok. 10 tys.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
6°C Piątek
wieczór
4°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
8°C Sobota
dzień
wiecej »