Ekumenizm... medialny

Po raz pierwszy w historii holenderskie programy telewizyjne - katolicki i protestancki - współpracują ze sobą przy relacjonowaniu odbywającego się w Rotterdamie 33. Europejskiego Spotkania Młodych zorganizowanego przez Wspólnotę z Taizé.

Każdego dnia, do 31 grudnia włącznie, emitowany jest reportaż ze spotkania. Przygotowane materiały dostępne są również w internecie. To historyczne wydarzenie nie tylko dla miasta ale również dla całego kraju. Do tej pory taka współpraca między obiema redakcjami nie istniała. Codziennie, począwszy od 27 grudnia, o godz. 17.05 w telewizji Nederland 2 emitowany jest 30-minutowy reportaż związany z odbywającym się w Rotterdamie spotkaniem.

Dziennikarze prezentują grupy narodowościowe, których młodzi przedstawiciele przyjechali do Holandii, jak i poszczególne wydarzenia związane z modlitwą zorganizowaną przez Wspólnotę z Taizé. Oprócz tego na stronie internetowej stacji: http:// www.katholieknederland.nl/taize-aan-de-maas/index.html można oglądać wyemitowane materiały. Dostępne są również te nagrania, które nie znalazły się na antenie.

Rotterdamskie spotkanie nabrało bardzo „holenderskiego charakteru” m.in. ze względu na dekoracje, które umieszczone są w halach przeznaczonych do modlitwy oraz w tzw. miejscu ciszy na terenie centrum wystawowego Ahoy.

Podczas modlitwy młodym towarzyszą olbrzymie reprodukcje rysunków Rembrandta van Rijna, najsłynniejszego malarza holenderskiego okresu baroku. Wykonane brązowym tuszem prezentują fragmenty biblijne: Jezusa kroczącego po wodzie, syna marnotrawnego, uzdrowienie trędowatego, również Świętą Rodzinę - jeden z tematów wielokrotnie ilustrowanych przez Rembrandta.

Charakter Rotterdamu jako miasta portowego jest uwidoczniona przez obecność czterech łodzi, umieszczonych po dwie w każdej z hal modlitw. Są one typowymi starymi żaglowcami: Oceaan, ’t Leven IS Strijd, i Anne-Trijntje Rietaak. Olbrzymie żagle i maszty wysokie do 16,5 metra są osadzone na drewnianej konstrukcji przedstawiającej kadłub łodzi. Za nimi pojawia się na projektorze Morze Północne. Łodzie te przypominają olbrzymie pomarańczowe skrzydła w Kościele Pojednania w Taizé. To wszystko, i świece, tworzy w ogromnych halach Ahoy atmosferę modlitwy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Sobota
  rano
  22°C Sobota
  dzień
  24°C Sobota
  wieczór
  21°C Niedziela
  noc
  wiecej »