Rotterdam przygotowaniem do ŚDM

Europejskie Spotkanie Młodych jest przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie – uważa biskup Rotterdamu, Adrianus van Luyn.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Holandii wyraził nadzieję, że obecność 30 tysięcy młodych Europejczyków w Rotterdamie będzie „znakiem nadziei dla Kościoła w Holandii i całego społeczeństwa”.

Zdaniem bp. van Luyna młodzi potrzebują, aby ich życie zostało ukierunkowane, by ich życiu został nadany sens. Jego zdaniem może się to odbywać podczas tego typu spotkań jak to zorganizowane przez Wspólnotę Taizé w Rotterdamie. „Jest ono znakiem nadziei dla Kościoła w Holandii, ale i dla całego społeczeństwa” – podkreślił biskup Rotterdamu. Dodał, że „Jezus Chrystus jest światłem świata, czego młodzi mogą doświadczyć podczas tego spotkania, poprzez osobistą relację z Bogiem, modlitwę i medytację, ale również poprzez spotkanie z ludźmi tego samego pokolenia”.

„To bardzo ważne wydarzenie dla naszego Kościoła i społeczeństwa. Jestem pewien, że będzie ono miało jakiś pozytywny rezultat np. w kontekście przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Jest to krok na drodze do spotkania na światowym poziomie z papieżem i Kościołem powszechnym w Madrycie” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Holandii w rozmowie z KAI.

Hierarcha przyznał, że jest pozytywnie zaskoczony współpracą przy relacjonowaniu 33. Europejskiego Spotkania Młodych przez programy telewizyjne: katolicki i protestancki. „Słyszałem bardzo pozytywne komentarze z obu stron. Możliwe, że zaowocuje to współpracą także w przyszłości, np. w okresie świąt wielkanocnych” – powiedział bp van Luyn.

Odnosząc się do relacji ze wspólnotą muzułmańską biskup podkreślił, że wyznawcy islamu stanowią ok. połowy z 600 tys. mieszkańców Rotterdamu, ponadto zwrócił uwagę, że w Holandii wspólnota katolicka stara się promować dialog międzyreligijny i międzykulturowy, także na poziomie Rady Kościołów Holandii. „Staramy się połączyć wysiłki wierzących w jednego Boga w dawaniu świadectwa wobec zsekularyzowanego społeczeństwa. Z jednej strony musimy unikać fundamentalizmu, a z drugiej strony słabości życia wiarą bez konsekwencji” – podkreślił biskup Rotterdamu. Przyznał jednocześnie, że jeszcze nie odwiedził otwartego przed nieco ponad tygodniem w Rotterdamie meczetu Essalam, największej świątyni muzułmańskiej w Europie Zachodniej.

Wraz z biskupem Rotterdamu, a jednocześnie przewodniczącym Rady Episkopatów Wspólnoty Europejskiej młodzież zastanawiała się jak razem pracować na naszym kontynencie, natomiast z byłym Sekretarzem Stanu ds. Transportu i Zarządzania Wodą w Holandii nad ochroną środowiska czy zabezpieczeniem światowych zasobów wody.

Ponadto uczestnicy mogą wybierać spośród 30 „warsztatów” tematycznych. Popołudniami dyskutują oni w małych grupach wokół zagadnień zaproponowanych przez braci z Taizé. Warsztaty odbywają się na terenie hal wystawowych Ahoy lub w różnych punktach na terenie całego miasta.

Jedna z zaproponowanych młodym Europejczykom możliwości to spotkanie z Arjanem Plaisierem, Sekretarzem Generalnym Kościoła Protestanckiego w Holandii, inna – z Naczelnym Rabinem Szwecji, kolejna z marynarzami i ich kapelanami.

Skoro Europejskie Spotkanie Młodych odbywa się w Holandii, nie mogło zabraknąć warsztatu związanego z najsłynniejszym malarzem holenderskim okresu baroku, Rembrandtem van Rijnem. Młodzi mogli poznać obrazy malarza dotyczące narodzin i wczesnych lat Jezusa. Natomiast przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Chrześcijańskich, Leen la Rivière poprowadził spotkanie zatytułowane „Jak mogą się wspierać twórczość artystyczna i wiara?”

Można też było poznać historię miasta udając się wzdłuż tzw. linii bombardowania Rotterdamu w okresie II wojny światowej lub odbyć spacer wraz z przewodnikiem. Młodzi zastanawiali się jak wspierać chrześcijan cierpiących prześladowania z powodu wyznawania swojej wiary, jak również spotkali się z rodzicami dzieci niepełnosprawnych i upośledzonych ze wspólnoty „Arka”.

W mieście, którego większość mieszkańców stanowią dziś wyznawcy islamu w rozmowach z przedstawicielami wspólnoty muzułmańskiej poruszano kwestie związane z dialogiem międzyreligijnym. Spotykając się z osobami gromadzącymi się przy kościele pw. św. Pawła w Rotterdamie młodzi mogli nauczyć się jak służyć najbardziej potrzebującym.

Dla osób poszukujących skupienia i modlitwy w ciszy przeznaczono jedno z pomieszczeń w halach Ahoy. Można tam trwać na adoracji krzyża czy przystąpić do sakramentu pojednania i pokuty.

W 33. Europejskim Spotkaniu Młodych w Rotterdamie uczestniczy ok. 30 tys. osób z całego kontynentu, wśród nich prawie 6 tys. Polaków, 1700 Ukraińców, 1300 Francuzów, 1200 Włochów, 600 Litwinów, 400 Hiszpanów i zaledwie 50 Łotyszy. Oprócz tego na spotkania przychodzą sami Holendrzy, których liczbę szacuję się na ok. 10 tys.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  12°C Wtorek
  noc
  9°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »