Europejskie Spotkanie Młodych w Rotterdamie to szansa na zbliżenie się młodych ludzi do Kościoła – stwierdził w wywiadzie dla „Przewodnika Katolickiego” biskup Everard Johannes de Jong, odpowiadający w episkopacie Holandii za duszpasterstwo młodzieży.
„Przede wszystkim będzie to okazja dla naszej młodzieży, by lepiej poznać Taizé i wejść w tę duchowość, która pod wieloma względami dla młodzieży holenderskiej jest prostsza do zrozumienia, niż to, co znajdują w swoich parafiach” – powiedział bp de Jong.
W rozmowie z redaktorem naczelnym poznańskiego tygodnika, ks. Dariuszem Madejczykiem pomocniczy biskup diecezji Roermond podkreślił, że „swego rodzaju barierą dla naszej młodzieży jest dziś fakt, ze parafie opierają się na ludziach starszych i to wpływa na ich obraz Kościoła”.
Hierarcha zaznaczył, że „po latach kontestacji Kościoła, który był wszechobecny w różnych dziedzinach życia i który w takim kształcie odrzucono, odchodzi pewne pokolenie lat sześćdziesiątych nacechowane kontestacją, a przychodzi młodzież, która szuka tego, co duchowe i jest otwarta na ten pierwiastek”.
„W tego ducha poszukiwań wpisuje się również Taizé. Zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że droga do Kościoła w wymiarze instytucji jest dla ludzi młodych jeszcze bardzo długa, ale trzeba siać, wykorzystać tę szansę, którą Pan Bóg daje nam dziś” – zwrócił uwagę bp de Jong.
„To, co nas jednak napawa nadzieją, to wielka otwartość. Młodzież nie jest przeciw Kościołowi. Jest otwarta. A dla nas jest to czas, by siać – odpowiedzieć na to pragnienie, które jest już w sercach młodych” – dodał holenderski biskup.
33. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, odbędzie się w Rotterdamie w dniach od 28 grudnia 2010 roku do 1 stycznia 2011 roku. Wiadomość tę ogłosił w Sylwestra w Poznaniu przeor Wspólnoty, brat Alois.
W zakończonym w stolicy Wielkopolski w sobotę 32. Europejskim Spotkaniu Młodych wzięło udział 30 tysięcy młodych chrześcijan z całej Europy oraz innych kontynentów.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.