Herodowie wspólcześni żyją

Herodowie współcześni żyją, powiedzieli, że nie będzie wolnego dnia, bo jesteśmy za biedni – mówił w homilii w bazylice kieleckiej biskup Kazimierz Ryczan. Hierarcha przypomniał historię obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego w Polsce oraz jego odniesienia biblijne i współczesne.

Ordynariusz kielecki nakreślił obraz lat 60. jako tło zniesienia święta, gdy toczyła się walka komunizmu z wierzącym narodem, żołnierze Armii Krajowej siedzieli jeszcze w więzieniach, wciąż trwała okupacja rosyjska, a krajem rządziła PZPR. Wtedy także usunięto religię ze szkól i wcielono kleryków do wojska – jako pierwszych z Kielc.

Zauważył, że Kościół nigdy nie pogodził się ze zniesieniem święta Trzech Króli, a wierzący musieli czekać aż 20 lat od odzyskania suwerenności na przywrócenie właściwej rangi święta.

„Duch komunizmu jeszcze żyje w Polsce, współcześni Herodowie żyją” – mówił bp Ryczan, przypominając społeczną inicjatywę przywrócenia wolnego dnia od pracy w święto Trzech Króli: najpierw 700 tys. podpisów, potem ponad milion podpisów i ponad 60 proc. poparcia w sondażach. Wtedy dopiero „Sejm uległ społecznej inicjatywie” – zaznaczył.

„Święto ma głęboką treść” – powiedział bp Ryczan zwracając uwagę, że wtedy po raz pierwszy Bóg objawił się poganom, którzy „wrócili do domu inną drogą – odmienieni, bo ludzie, którzy spotkają Boga stają się inni”. „Z pokłonu Mędrców płynie nauka, że Pana Boga trzeba szukać, nie można stać w miejscu, czekać. Nie ma sklepu z Panem Bogiem, Boga nie można kupić, trzeba wyruszyć mu na spotkanie” – mówił biskup kielecki.

Jego zdaniem, jeśli „władza nie klęka przed Dobrocią, Miłością, Prawdą – nie liczy się z nikim i domaga się, aby inni przed nią klękali”. Dodał, że Objawienie Pańskie zmieniało świat – znikało pogaństwo, a „zapatrzenie w Maryję” procentowało dostrzeganiem godności kobiety.

„Potrzeba Objawienia jest i dzisiaj, bo trzeba być zawsze w drodze do Betlejem. Wśród nas są prorocy, którzy chcą zmieniać prawa Boże, gwarantujące ład” – mówił biskup, życząc zebranym „spotkania z Objawionym Bogiem – Dzieciną”.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
11°C Poniedziałek
wieczór
10°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
wiecej »