Herodowie współcześni żyją, powiedzieli, że nie będzie wolnego dnia, bo jesteśmy za biedni – mówił w homilii w bazylice kieleckiej biskup Kazimierz Ryczan. Hierarcha przypomniał historię obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego w Polsce oraz jego odniesienia biblijne i współczesne.
Ordynariusz kielecki nakreślił obraz lat 60. jako tło zniesienia święta, gdy toczyła się walka komunizmu z wierzącym narodem, żołnierze Armii Krajowej siedzieli jeszcze w więzieniach, wciąż trwała okupacja rosyjska, a krajem rządziła PZPR. Wtedy także usunięto religię ze szkól i wcielono kleryków do wojska – jako pierwszych z Kielc.
Zauważył, że Kościół nigdy nie pogodził się ze zniesieniem święta Trzech Króli, a wierzący musieli czekać aż 20 lat od odzyskania suwerenności na przywrócenie właściwej rangi święta.
„Duch komunizmu jeszcze żyje w Polsce, współcześni Herodowie żyją” – mówił bp Ryczan, przypominając społeczną inicjatywę przywrócenia wolnego dnia od pracy w święto Trzech Króli: najpierw 700 tys. podpisów, potem ponad milion podpisów i ponad 60 proc. poparcia w sondażach. Wtedy dopiero „Sejm uległ społecznej inicjatywie” – zaznaczył.
„Święto ma głęboką treść” – powiedział bp Ryczan zwracając uwagę, że wtedy po raz pierwszy Bóg objawił się poganom, którzy „wrócili do domu inną drogą – odmienieni, bo ludzie, którzy spotkają Boga stają się inni”. „Z pokłonu Mędrców płynie nauka, że Pana Boga trzeba szukać, nie można stać w miejscu, czekać. Nie ma sklepu z Panem Bogiem, Boga nie można kupić, trzeba wyruszyć mu na spotkanie” – mówił biskup kielecki.
Jego zdaniem, jeśli „władza nie klęka przed Dobrocią, Miłością, Prawdą – nie liczy się z nikim i domaga się, aby inni przed nią klękali”. Dodał, że Objawienie Pańskie zmieniało świat – znikało pogaństwo, a „zapatrzenie w Maryję” procentowało dostrzeganiem godności kobiety.
„Potrzeba Objawienia jest i dzisiaj, bo trzeba być zawsze w drodze do Betlejem. Wśród nas są prorocy, którzy chcą zmieniać prawa Boże, gwarantujące ład” – mówił biskup, życząc zebranym „spotkania z Objawionym Bogiem – Dzieciną”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.