Aktywiści Greenpeace zakłócili przemówienie Szymona Hołowni podczas Kongresu Polski 2050. Trójka młodych ludzi stanęła obok niego z transparentami: "Polska bez węgla 2030". "Macie absolutną rację, Polska powinna odejść od węgla jak najszybciej" - zareagował Hołownia.
Hołownia wyszedł na scenę Kongresu Polski 2050 dopiero po ponad godzinie od rozpoczęcia wydarzenia, po przemówieniach szefa partii Michała Koboski i innych działaczy Polski 2050.
Powiedział, że w pewnym momencie zaczął się zastanawiać, co może zrobić, aby zostawić pokoleniu jego córki "lepszą Polskę". "Co to znaczy lepsza Polska? (...) To zielona demokracja. To więcej miejsca na ziemi dla każdego. To solidarność - jeden wspierający drugiego" - mówił.
"A co mamy w zamian? Stan wyjątkowy na granicy, a między nami stan wojny. Wspaniały naród, zamiast być zespołem, zwycięską sztafetą, zostaje na końcu, bo trener poszczuł sportowców na siebie. Poszliśmy na wojnę z samym sobą" - powiedział Hołownia.
"Czułem, że wszyscy utknęliśmy w jakimś jądrze ciemności, że na naszych oczach bezczelnie kradnie się nam demokrację, za nasze własne pieniądze napuszcza się jednych na drugich, zawłaszcza państwo i rozdaje nie swoje, kolegom, szwagrom, partnerkom" - wymieniał. "Na co jeszcze miałem czekać, przecież trzeba było zacząć działać?" - pytał retorycznie.
W pewnym momencie na scenę weszła trójka młodych ludzi. Dwoje z nich trzymało transparenty "Polska bez węgla 2030" z logiem Greenpeace. Hołownia w pewnym momencie ich zauważył.
"Postulat odejścia od węgla jest jednym z najważniejszych w naszym programie. Jeżeli pokaże mi pan metodę, jak dojść do Polski bez węgla po 20-,30-letnich zapóźnieniach tak, żeby w ciągu tych 9 lat, do 2030 nie wywołać rewolucji społecznej, niepokojów społecznych, żeby krew nie polała się na ulicach, bardzo chętnie kupię wasz projekt" - powiedział Hołownia.
"My pokazujemy perspektywę, która jest możliwa do wykonania. Nie mam żadnych wątpliwości, że Polska powinna odejść od węgla jak najszybciej, mam nadzieję, że uda się to zrobić do 2035 roku" - mówił Hołownia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.