Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą odznaczony został w czwartek w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda. Po to pracujemy dziś z prezydentem Węgier, abyśmy byli mocni relacją między naszymi narodami i obecnością w wielkich sojuszach - mówił prezydent.
Podczas uroczystości laudację na cześć Andrzeja Dudy wygłosił prezydent Węgier Janos Ader. Wskazywał, że Duda umacnia przyjaźń polsko-węgierską, rozszerza polityczne pole działania Grupy Wyszehradzkiej, a także zainicjował projekt Trójmorza.
Ader mówił też o oddaniu polskiego polityka na rzecz demokracji, suwerenności narodowej i praworządności. "Szanowny panie prezydencie, drogi Andrzeju, przyjmij to odznaczenie jako szczere uznanie ze strony narodu węgierskiego, jako znak naszego wielkiego szacunku" - powiedział.
Dziękując za odznaczenie, prezydent Duda mówił, że to dla niego ważna, zaszczytna i wzruszająca chwila.
"Właśnie po to pracujemy dzisiaj z panem prezydentem Janosem Aderem (...), żebyśmy byli mocni relacją pomiędzy naszymi krajami i narodami, żebyśmy byli mocni naszą wspólną obecnością w wielkich sojuszach, takich jak Sojusz Północnoatlantycki, Unia Europejska, Grupa Wyszehradzka, współpraca państw Trójmorza" - podkreślił.
"Nasza praca, nasza służba dla naszych narodów polega na zaplataniu nitek wiążących oba nasze państwa i narody. Każde spotkanie i każda rozmowa, każde wzajemne zrozumienie i wykonanie nawet jakiegoś drobnego działania na rzecz przyjaźni i drugiego państwa jest kolejną nicią wzmacniającą tę wieź, tę wspólnotę naszą, jest dodaniem kolejnych ściegów do wielkiego kobierca, który zaczęto wiązać wtedy, kiedy powstały nasze państwa" - oświadczył Duda.
Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą jest najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier, przyznawanym wyłącznie głowom innych państw.
Odznaczenie zostało nadane Dudzie 15 marca 2020 r., w dniu obchodów Święta Narodowego Węgier - 172. rocznicy powstania węgierskiego 1848 r. Prezydent miał zostać odznaczony podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec 2020 r. w Budapeszcie, jednak w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech z uwagi na pandemię koronawirusa uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostały odwołane.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.