Ukraina: Opozycja chce rozmawiać z Sejmem RP

Ugrupowania ukraińskiej opozycji poprosiły Sejm RP o spotkanie w związku z ograniczaniem demokracji w ich kraju. Przeciwnicy ekipy prezydenta Wiktora Janukowycza nie wykluczyli, że zwrócą się do Brukseli o sankcje wobec władz Ukrainy.

"Chcemy donieść naszym polskim partnerom o bezprawnych zatrzymaniach opozycyjnych polityków, dziennikarzy i działaczy społecznych" - powiedział w środę PAP deputowany opozycyjnego bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona, Wołodymyr Ariew.

Prośbę o spotkanie z polskimi posłami deputowani opozycji w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy przekazali do Sejmu za pośrednictwem ambasady RP w Kijowie.

"Chcemy ostrzec, że sytuacja z demokracją na Ukrainie nie jest wyłącznie naszą wewnętrzną sprawą i że przekupywanie sędziów i prokuratorów, które przyszło na Ukrainę z Rosji, może dotrzeć też do Europy. To tylko kwestia pieniędzy. Ogromnych pieniędzy" - podkreślił Ariew.

Deputowany wyjaśnił, że ukraińska opozycja jest oburzona zatrzymaniami politycznymi, dokonywanymi przez władze z naruszeniem prawa. Chodzi przede wszystkim o aresztowanie byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Łucenki oraz kilku innych wysokich rangą członków rządu byłej premier Julii Tymoszenko.

"Mamy do czynienia z karą, która następuje przed orzeczeniem winy. Ukraińskie sądy i prokuratura nie działają zgodnie z literą prawa, lecz na zlecenie władz" - mówił oburzony poseł opozycji.

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki powiedział PAP, że nie dotarła jeszcze do niego prośba opozycyjnych ugrupowań ukraińskich o spotkanie z posłami. Zadeklarował jednocześnie, że jest otwarty na takie rozmowy. "Oczywiście jestem zawsze otwarty na każde spotkanie dotyczące czy to spraw demokracji w ogóle, czy w szczególności naszego regionu, naszych sąsiadów" - zapewnił.

Jak dodał, spotkanie miałoby nie tylko charakter informacyjny, ale też wsparcia ukraińskiej opozycji. "Jeżeli mają miejsce działania, które mają charakter niegodny standardów demokratycznych obowiązujących w Europie. A przecież chcemy widzieć Ukrainę w gronie naszych partnerów także w Unii Europejskiej, chcemy być ambasadorem społeczeństwa ukraińskiego w tym procesie. Są różne bariery, które należy przełamywać - część z nich dotyczy tego, co tworzy społeczeństwo obywatelskie - funkcjonowania mediów, partii politycznych, organizacji pozarządowych" - zaznaczył Halicki.

Prócz prośby o spotkanie, wystosowanej do polskiego Sejmu, ukraińska opozycja zwróciła się w tej sprawie do parlamentów innych państw Unii Europejskiej. Przeciwnicy Janukowycza chcą także, by sytuacją na Ukrainie zajęło się Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

We wtorek ukraińska milicja przeszukała mieszkanie zajmującej się prawami człowieka dziennikarki Ołeny Biłozerskiej. Milicja przypuszcza, że Biłozerska mogła mieć związek z opublikowanym w internecie nagraniem z próby podpalenia siedziby Partii Regionów prezydenta Janukowycza w Kijowie, do którego doszło w noc sylwestrową.

Także we wtorek popularna ukraińska pisarka Maria Matios w przekazanym mediom liście otwartym oświadczyła, że jest "osaczana" przez milicję i prokuraturę, która chce wycofać ze sprzedaży jej najnowszą książkę. Jej wydawca powiedział PAP, iż jest to prawdopodobnie wynikiem doniesienia organizacji weteranów, którzy oburzyli się, iż Matios porównała pomnik bohaterów Armii Czerwonej w Kijowie z fallusem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
wiecej »