Komisarz Unii Europejskiej, John Dalli przeprosił episkopaty krajów Unii Europejskiej za to, że w opublikowanym przez nią Kalendarzu Uczniowskim zabrakło zaznaczenia świąt chrześcijańskich. W liście do Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) komisarz zapewnił, że zostaną wyjaśnione przyczyny tego błędu.
Jeszcze w ubiegłym roku COMECE zwróciła się z oficjalnym pytaniem do komisarza Dallego, dlaczego w Kalendarzu Uczniowskim na rok szkolny 2010/2011 nie zaznaczono ani jednego święta chrześcijańskiego – nawet takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Wymieniono natomiast różne święta hinduskie, muzułmańskie, żydowskie oraz sikhów.
„Wobec faktu, że chrześcijanie stanowią około 90 proc. obywateli Unii Europejskiej można mieć nadzieję, że nieumieszczenie świąt chrześcijańskich nie było decyzją zamierzoną” – powiedziała austriackiej agencji katolickiej „Kathpress” rzeczniczka COMECE, Johanna Touzel.
Zapewniła jednocześnie, że w każdym razie COMECE jest gotowa uczestniczyć w przygotowaniu następnego wydania kalendarza, uzupełnionego o święta chrześcijańskie. „Międzyreligijny Kalendarz Uczniowski Unii Europejskiej, zawierający daty świąt w najważniejszych wspólnotach religijnych Europy, stanowi ważny wkład w umacnianie wzajemnego zrozumienia i współżycia na naszym kontynencie” – stwierdziła Touzel.
Za przygotowanie kalendarza jest odpowiedzialny pochodzący z Malty unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów, John Dalli. Aktualny Kalendarz Uczniowski ukazał się w ubiegłym roku we wszystkich 27 krajach członkowskich w ich językach narodowych. Według oficjalnych informacji Komisji, został wydany w nakładzie 3 275 500 egzemplarzy i dotarł do 21 tys. szkół. Opatrzony jest przedmową komisarza Dallego oraz – zazwyczaj – ministra spraw socjalnych danego kraju.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.