Odżywka do włosów jako istotny element równowagi PEH

Włosing to wciąż rosnący na popularności trend, który promuje świadomą pielęgnację włosów. W jej myśl coraz więcej konsumentów zwraca uwagę nie tylko na to, w jaki sposób myje czy układa swoje włosy, ale także jak prezentuje się skład używanych na co dzień kosmetyków. Jednym z istotnych punktów jest z pewnością równowaga PEH, która jest mocno indywidualną kwestią, do jakiej należy dotrzeć metodą prób i błędów. Z jej perspektywy niezwykle istotne jest m.in. to, jaka odżywka do włosów jest przez nas używana.

Na czym polega równowaga PEH?

PEH to skrót od protein, emolientów i humektantów. Są to trzy najważniejsze substancje, które powinniśmy dostarczać swoim włosom, jednak należy pamiętać o tym, że nie polega to na ustaleniu ich równych proporcji. W zależności od tego, jak wyglądają nasze włosy i czego potrzebują, mogą wymagać większej ilości humektantów, a zmniejszenia np. poziomu protein. Osiągnięcie równowagi PEH to zatem taki sposób pielęgnacji, który opiera się na złotym środku pomiędzy wszystkimi trzema składnikami.

Nie ma jednego modelu równowagi PEH, który dopasowałby się do każdego typu włosa. Nasze kosmyki mogą mieć zupełnie inny „charakter” niż fryzura naszej koleżanki, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się podobne. Dlatego też ustalenie tego, co najbardziej służy naszym włosom, zwykle wymaga wielu prób i obserwowania, które składniki pozytywnie na nie wpływają i w jakim stężeniu, a które lepiej stosować jedynie sporadycznie.

Istotne jest z pewnością ustalenie porowatości swoich włosów. Porowatość określa, w jakim stopniu łuski włosa odchylone są od kory, w związku z czym wyróżniamy:

  • włosy niskoporowate – dość łatwe w pielęgnacji, ponieważ z natury są gładkie, miękkie i błyszczące ze względu na łuski dość ściśle przylegające do kory włosa. Włosy niskoporowate mogą się jednak zmagać z brakiem objętości, przeciążeniem i oklapnięciem u nasady, dlatego należy być ostrożnym ze stosowaniem emolientów;
  • włosy średnioporowate – ze względu na nieco większe rozchylenie łusek mogą być dość podatne na zniszczenia, jednak przy świadomej pielęgnacji można sprawić, że będą prezentowały się naprawdę zjawiskowo. Ze względu na tendencje do puszenia się, nie należy przesadzać z ilością humektantów;
  • włosy wysokoporowate – charakteryzują się największym stopniem rozchylenia łusek, przez co często są przesuszone, łamliwe i kruche. Najważniejsze w ich pielęgnacji są emolienty, dzięki którym nabiorą blasku i gładkości.

Odżywka do włosów a równowaga PEH – co wybrać?

Odżywka do włosów to zdecydowanie kosmetyk, którego należy używać po każdym myciu. Jego zadaniem jest dostarczanie włosom cennych składników odżywczych. Jeśli chcemy dopasować ten produkt pod względem równowagi PEH, powinniśmy wiedzieć, jak poprawnie odczytywać skład. Pamiętajmy też, że emolienty domykają humektanty i proteiny, w związku z czym Twoim kosmykom może posłużyć zakończenie pielęgnacji właśnie poprzez zastosowanie emolientów.

Humektanty

Humektanty to substancje nawilżające, które mają za zadanie dostarczyć włosom odpowiedniej wilgoci. Stosowanie humektantowych odżywek do włosów sprawdzi się wówczas, kiedy kosmyki są matowe i oklapnięte. Ponadto możemy ich dostarczyć w formie podkładu pod olejowanie – może to być zarówno maska, jak i żel aloesowy. Oprócz aloesu, do humektantów zaliczamy glicerynę, panthenol, niacynamid, miód czy mocznik.

Proteiny

Proteiny mają przede wszystkim działanie odbudowujące, przez co są w stanie naprawić mikrouszkodzenia włosa, a do tego nadają fryzurze objętości. Jeśli zatem Twoje włosy są dość cienkie, kruche i łamliwe, proteinowa odżywka do włosów będzie niezwykle przydatna, jednak należy zwracać uwagę, czy kosmyki nie stają się spuszone, co informowałoby o jej nadmiarze. W kosmetykach znajdziemy m.in. proteiny mleczne, sojowe, pszeniczne, a do tego jedwab i keratynę.

Emolienty

Emolienty, jak już zostało wspomniane, domykają humektanty i proteiny, zatrzymując je we wnętrzu włosa. Otaczają one włosy ochronną powłoczką, a do tego wygładzają je i zmiękczają. Emolienty są obecne w większości kosmetyków, jednak jeśli naszym kosmykom brak dociążenia, a do tego są bardzo szorstkie i suche, warto wdrożyć do rutyny odżywki do włosów, maski i oleje, które zwiększą ilość emolientów. Dobrym sposobem będzie chociażby wykonywanie olejowania raz w tygodniu.

Artykuł sponsorowany

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Środa
rano
17°C Środa
dzień
18°C Środa
wieczór
15°C Czwartek
noc
wiecej »