Papieskie orędzie na Dzień Migranta

O braterstwie wszystkich ludzi, obowiązku gościnności, prawie każdego człowieka do emigracji, ale jednocześnie o prawach państw do regulowania napływu migrantów i obrony własnych granic przypomniał Benedykt XVI w Orędziu na obchodzony dziś 97. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Ojciec Święty zauważa, że wszyscy ludzie są braćmi w Chrystusie. Dlatego jako temat swej tegorocznej refleksji zaproponował słowa: „Jedna rodzina ludzka”, ponieważ – jak zaznaczył papież –„wszyscy idziemy tą samą drogą jako ludzie, a zatem jako bracia i siostry”.

Papież przypomina powody, dla których niektórzy opuszczają swą ojczyznę, wymieniając między innymi różnego rodzaju prześladowania. „Wszyscy zatem należą do jednej rodziny – zarówno migranci, jak społeczności lokalne, które ich przyjmują – i wszyscy mają takie samo prawo do korzystania z dóbr ziemi, których przeznaczenie jest powszechne” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież podkreśla, iż Kościół uznaje, że „każdy człowiek ma możność opuścić własny kraj oraz udać się do innego w poszukiwaniu lepszych warunków życia”. Jednocześnie państwa mają prawo regulować napływ migrantów i bronić własnych granic, zawsze gwarantując każdemu człowiekowi szacunek należny jego godności. Ojciec Święty przypomina, że obowiązkiem imigrantów jest integracja w kraju, który ich przyjmuje, szanowanie jego praw i narodowej tożsamości. Podkreśla też , że zadaniem Kościoła jest „próba stworzenia powszechnego braterstwa”.

W sposób szczególny Ojciec Święty zwraca uwagę na los migrantów przymusowych. Apeluje, by osoby, które zostały zmuszone do opuszczenia swych domów czy swojej ziemi spotkały się z pomocą w znalezieniu miejsca, gdzie będą mogły żyć w pokoju i bezpieczeństwie, gdzie będą mogły pracować i przyswoić sobie prawa i obowiązki kraju, który ich gości, wnosząc wkład w dobro wspólne i nie zapominając o religijnym wymiarze życia.

Papież przypomina także o studentach zagranicznych, zdobywających widzę i umiejętności poza własnymi krajami. Zauważa, że tworzą oni „pomosty” kulturowe i ekonomiczne pomiędzy swoimi ojczyznami a krajami udzielającymi im gościny, a wszystko to zmierza właśnie w kierunku stworzenia „jednej rodziny ludzkiej”.

Ojciec Święty apeluje, by być wrażliwym na ich konkretne problemy. „W szkole i na uniwersytecie kształtuje się kultura nowych pokoleń, których zdolność postrzegania ludzkości jako jednej rodziny, powołanej do jedności w różnorodności, zależy w dużej mierze od tych instytucji” – stwierdza papież.

Benedykt XVI wzywa wszystkich, aby stawali się ludźmi zdolnymi do życia w relacjach braterskich oraz by w sferze życia społecznego, politycznego i instytucjonalnego wzrastały zrozumienie i wzajemny szacunek między narodami i kulturami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
12°C Poniedziałek
dzień
11°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »