Papież zachęcił Drogę Neokatechumenalną do wnoszenia swego oryginalnego wkładu w dzieło nowej ewangelizacji oraz pogłębiania jedności z biskupami i Kościołami lokalnymi.
W auli Pawła VI Benedykt XVI przyjął dziś inicjatorów Drogi Neokatechumenalnej, Kiko Argüello, Carmen Hernández, razem z o. Mario Pezzi, którym towarzyszyły ekipy katechistów wędrownych odpowiedzialne za Drogę w ponad 120 krajach. Obecni byli także rektorzy 78 seminariów misyjnych Redemptoris Mater, rozsianych na całym świecie, liczni prezbiterzy i seminarzyści, rodziny w misji, ekipy „missio ad gentes”, wspólnoty „in missionem”, a także katechiści z Rzymu i z regionu Lacjum.
W przemówieniu Ojciec Święty zaznaczył, że dzisiejsza audiencja stanowi okazję do odnowienia więzi Drogi Neokatechumenalnej z Następcą Piotra. Przypomniał, że od ponad czterdziestu lat przyczynia się ona do ożywienia i umocnienia inicjacji chrześcijańskiej, sprzyjając ponownemu odkryciu bogactwa Chrztu, pomagając zasmakować życia Bożego. „Ten Boży dar dla swego Kościoła pozostaje w służbie biskupom jako sposób diecezjalnej realizacji wtajemniczenia chrześcijańskiego i stałego wychowania wiary” – stwierdził papież.
Benedykt XVI zauważył, że w minionych latach został zredagowany Statut Drogi Neokatechumenalnej, który został definitywnie zaaprobowany w czerwcu 2008 r. Innym ważnym krokiem było zaaprobowanie w minionych dniach przez kompetentne dykasterie Stolicy Apostolskiej „Dyrektorium katechetycznego Drogi Neokatechumenalnej”. „Wraz z tymi kościelnymi pieczęciami Pan dziś potwierdza i powierza wam na nowo to cenne narzędzie jakim jest Droga, abyście mogli w synowskim posłuszeństwie wobec Stolicy Apostolskiej i pasterzy Kościoła, z nowym entuzjazmem i zapałem przyczyniać się do radykalnego i radosnego odkrycia daru Chrztu i wnieść swój oryginalny wkład w sprawę nowej ewangelizacji” – stwierdził papież.
Ojciec Święty podkreślił, iż Kościół uznał w Drodze Neokatechumenalnej szczególny dar wzbudzony przez Ducha Świętego i jako taki w sposób naturalny dąży on do włączenia się w wielkiej harmonii w kościelne Ciało. „W tym świetle zachęcam was do nieustannego poszukiwania głębokiej komunii z pasterzami i wszystkimi składnikami Kościołów partykularnych oraz dość zróżnicowanych kontekstów kościelnych, w których jesteście powołani do działania. Braterska komunia między uczniami Jezusa jest w istocie pierwszym i największym świadectwem imieniu Jezusa Chrystusa” – podkreślił Benedykt XVI.
Papież wyraził radość iż może dziś rozesłać ponad dwieście nowych rodzin wyruszających na misje w różne strony świata, które dołączają do ponad 600 już działających. „Drogie rodziny, wiara, którą otrzymaliście w darze, niech będzie tym światłem na świeczniku, zdolnym do wskazania ludziom drogi ku Niebu” – stwierdził Ojciec Święty. Zwracając się do 13 nowych „missiones ad gentes”, wyruszających w środowiska głęboko zlaicyzowane czy miejsca, gdzie jeszcze nie dotarło orędzie Chrystusa Benedykt XVI życzył im, aby odczuwały żywą obecność Chrystusa Zmartwychwstałego, pomoc wielu wiernych, a także modlitwę papieża.
Pozdrawiając kapłanów i 2 tys. alumnów seminariów „Redemptoris Mater” Ojciec Święty zachęcił ich, aby byli kapłanami zakochanymi w Chrystusie i Jego Kościele, zdolnymi do przekazania światu radości wypływającej ze spotkania Pana i możliwości służenia Jemu. Zwracając się natomiast do katechistów wędrownych oraz wspólnot z Rzymu i z regionu Lacjum, a także wspólnoty „in missionem” papież zaznaczył, że opuścili oni bezpieczeństwo swych wspólnot, aby udać się do parafii przeżywających trudności czy poszukiwać owcy zagubionej, żyjąc często w niedogodnych warunkach, daleko od domu. „W cierpieniach czy jałowości jakiej możecie doświadczać, czujcie się zjednoczeni z cierpieniami Chrystusa na Krzyżu oraz Jego pragnieniem dotarcia do tak wielu braci oddalonych od wiary i prawdy, aby ich doprowadzić do domu Ojca” – powiedział Benedykt XVI.
Ojciec Święty przypomniał, że cały Lud Boży jest „posłany” a głoszenie Ewangelii jest zadaniem wszystkich chrześcijan jako konsekwencja Chrztu św. Chodzi o to, abyśmy pozwolili Duchowi Świętemu, by ukształtował nas na wzór samego Chrystusa, abyśmy przekazywali Słowo całym życiem. Zachęcił uczestników dzisiejszej audiencji do przemyślenia adhortacji apostolskiej Verbum Dominii, a w sposób szczególny jej części trzeciej „Posłannictwo Kościoła: głoszenie Słowa Bożego światu”(n.90-98). „Drodzy przyjaciele, czujmy się uczestnikami niepokoju Pana Jezusa o zbawienie, misji jaką powierzył On całemu Kościołowi. Niech Najświętsza Maryja Panna, która zainspirowała waszą Drogę i dała waszym wspólnotom jako wzór rodzinę z Nazaretu, pozwoli wam żyć wiarą w pokorze, prostocie i wielbieniu Boga. Niech wstawia się za wami wszystkimi i towarzyszy w waszej misji” – stwierdził papież.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.