Reklama

Dzieci z astmą potrzebują ruchu

Dzieci z astmą potrzebują wysiłku fizycznego i nie powinny być pochopnie zwalniane z lekcji wychowania fizycznego - apelowali lekarze i sportowcy w środę na konferencji prasowej, na której zainaugurowano akcję "Aktywni z astmą".

Reklama

Jej inicjatorem jest czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski, prezes Fundacji Sportowa Polska, u którego astmę zdiagnozowano w wieku kilkunastu lat. Idee akcji propagują też polska pływaczka i mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak, u której astma została wykryta przed 20. rokiem życia oraz dwukrotny medalista olimpijski w gimnastyce sportowej - Leszek Blanik, który leczy się na astmę od ukończenia 6 lat.

Za jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za promocją aktywności fizycznej wśród dzieci z astmą obecni na konferencji lekarze i sportowcy uznali fakt, że sport korzystnie wpływa na objętość płuc. "Badania dowodzą, że jest to jedyny parametr, który ma potwierdzony związek z długością i jakością życia. Im ktoś ma większą objętość płuc, czyli im większą ilość tlenu dostarcza swoim tkankom, tym dłużej żyje" - powiedziała pediatra i pulmonolog dr Teresa Marek-Szydłowska, ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala MSWiA w Krakowie.

Jak przypomniała specjalistka, astma jest u dzieci najczęstszą chorobą układu oddechowego i w ogóle najczęstszą chorobą przewlekłą. Obecnie, w Polsce jest ona rozpoznana u ok. 1 mln, czyli 8,6 proc. dzieci w wieku szkolnym. "Uważa się jednak, że przynajmniej drugie tyle dzieci, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich, może cierpieć z powodu astmy, nie wiedząc o tym" - podkreśliła.

Zdaniem dr Marek-Szydłowskiej, ogromnym problemem jest to, że w większości przypadków dzieciom z rozpoznaną astmą ogranicza się aktywność fizyczną. Szacuje się, że w Polsce ok. 70 proc. z nich nie uczestniczy w zajęciach fizycznych w szkole.

Jest to w dużym stopniu związane z niedostateczną wiedzą na temat choroby oraz przesądami na jej temat, oceniła specjalistka. Rodzice, lekarze prowadzący oraz nauczyciele boją się zaostrzeń choroby i duszności. Dlatego uczeń z astmą otrzymuje zwolnienia z zajęć WF-u i jest odsyłany na ławkę, choć często nie ma to żadnego uzasadnienia medycznego, bo przy dobrze leczonej astmie ruch jest wskazany.

"W Polsce każde dziecko ma szansę na prawidłowe leczenie astmy. Mamy wspaniałych specjalistów, dobre leki, które są refundowane" - powiedziała dr Marek-Szydłowska.

Jak ocenił Korzeniowski, ruch jest wpisany w naturę dziecka - dzieci chcą się bawić i być aktywne. Z ankiet przeprowadzonych wśród dzieci chorych na astmę na całym świecie wynika, że największym problemem dla nich jest to, że nie mogą prowadzić normalnego trybu życia, w tym uprawiać sportu.

Aktywność fizyczna przynosi szczególnie dużo korzyści pacjentom z chorobą przewlekłą, którzy często mają niższą samoocenę, zaznaczyła dr Marek-Szydłowska. "Udział w zajęciach sportowych pomaga dzieciom z astmą poprawić swój wizerunek wśród rówieśników i uczy je akceptować chorobę. Dzieci widzą, że astma w niczym im nie przeszkadza i są szczęśliwe" - wyjaśniła. Przypomniała, że podczas aktywności fizycznej w organizmie wydzielają się endorfiny - hormony szczęścia.

Jak podkreślił Korzeniowski, astma nie przekreśla też szans na sukcesy w sporcie, o czym świadczą przykłady mistrzów olimpijskich, u których astmę zdiagnozowano w różnym wieku. "Na podstawie swojego przykładu chcemy pokazać, że z astmą można się zaprzyjaźnić i wygrywać" - powiedział.

W ramach akcji "Aktywni z astmą", 22 stycznia w Centrum Edukacji Olimpijskiej w Warszawie odbędzie się konferencja naukowo-szkoleniowa pod tym samym tytułem.

Akcja jest organizowana przy wsparciu Instytutu Nowoczesnej Edukacji. Jej partnerami honorowymi są Ministerstwo Edukacji Narodowej, prezydent m. st. Warszawy, Polski Komitet Olimpijski i Polskie Towarzystwo Alergologiczne, a partnerami merytorycznymi Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz firmy MSD i IBSS Biomed.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
2°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama