Katolicy we Francji rozpoczęli miesiąc misyjny ogólnokrajowym kongresem poświęconym ewangelizacji. Po raz pierwszy od swego powstania w 2015 roku nie odbył się on wyłącznie w Paryżu, ale w dziewięciu miastach w całej Francji. Przełożyło się to na wyjątkowy sukces, gdy chodzi o frekwencję. W dwudniowym spotkaniu wzięło udział ponad 17 tys. uczestników, w porównaniu do 5 tys. sprzed roku.
W tej wyjątkowej inicjatywie wzięło udział 1,5 tys. księży, 2,4 tys. wolontariuszy i 1,5 tys. prelegentów. Wydarzenia zaplanowano tak, żeby znaleźli w nich coś dla siebie zarówno ludzie młodzi, jak i starsi, pamiętano również o misyjnych atrakcjach dla dzieci. Dyskusjom i panelom towarzyszyły misyjne warsztaty. Duży akcent położono na wspólną modlitwę, Eucharystię i nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu. Przez ulice dziewięciu miast, które gościły kongres, przeszły orszaki, w których niesiono relikwie m.in. patrona ewangelizacji św. Marcina i patronki misji św. Teresy z Liesieux.
Uczestnicy podkreślają, że szczególnym wydarzeniem była modlitwa do Ducha Świętego za uczestniczących w kongresie kapłanów. Podkreśla się, że miała ona miejsce na kilka dni przed opublikowaniem we Francji raportu dotyczącego nadużyć ze strony duchowieństwa. Jeden z okrągłych stołów dotyczył też tematu: „Nadużycia seksualne: jak nosić koszulę wstydu i pozostać świadkiem Chrystusa?”. Na warsztatach podejmowano tematy dotyczące codzienności Kościoła we Francji. Rozmawiano m.in. o dialogu z muzułmanami i głoszeniu Jezusa w świecie biznesu. Podjęto także kwestię ekologii, zastanawiając się czy jest ona ryzykiem czy szansą dla ewangelizacji. W dyskusjach pojawił się m.in. temat zamykania francuskich parafii i nowych wyzwań duszpasterskich, jakie na takich terenach powstają. Młodzi pytali się także, jak za przykładem naszych braci chrześcijan na Bliskim Wschodzie możemy być misjonarzami, gdy jesteśmy mniejszością. Organizatorzy zapowiadają, że po tegorocznym sukcesie kolejny Kongres Misyjny zostanie rozłożony na kolejne miasta, by mogły stać się one laboratorium nowych inicjatyw misyjnych dla zsekularyzowanej Francji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.