Brazylia obchodzi 21 stycznia Krajowy Dzień Walki z Nietolerancją Religijną. Ustanowiony on został w 2007 r. na mocy prawa federalnego
Jego celem jest zachęcenie Brazylijczyków do podjęcia refleksji nad zjawiskiem religijnej nietolerancji i dyskryminacji w ich ojczyźnie. W obchody włączają się także tamtejsze wspólnoty wyznaniowe.
Krajowa Rada Kościołów Chrześcijańskich (CONIC), do której należy Kościół katolicki, skierowała specjalne przesłanie do chrześcijan i ludzi dobrej woli w Brazylii. Podkreśla w nim, że fundamentem życia społecznego jest poszanowanie inności. Przypomina również smutny fakt, iż w XX wieku wojny, konflikty religijne, Holokaust były wynikiem nietolerancji religijnej.
Krajowa Rada Kościołów chrześcijańskich przypomina, że w Brazylii praktykowanych jest 30 różnych religii. „Różnorodność jest jednym z naszych bogactw i winniśmy promować w społeczeństwie pokojowe współżycie w ramach różnic religijnych” – podkreśla przesłanie. Dokument kończy się stwierdzeniem, że „jesteśmy powołani, aby praktykować przykazanie Jezusa by miłować bliźniego tak, jak siebie samego”.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.