Dzień Chrześcijaństwa w meczetach

Przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP Samir Ismail zapowiedział podczas centralnych obchodów X Dnia Islamu w Kościele Katolickim, że w polskich meczetach zostanie zorganizowany Dzień Chrześcijaństwa. Pierwszy miałby się odbyć w nowym meczecie w Warszawie, którego otwarcie planowane jest latem.

Centralne obchody X Dnia Islamu licznie zgromadziły katolików i muzułmanów w parafii katedralnej na warszawskiej Pradze. Odbyły się one pod hasłem "Chrześcijanie i muzułmanie - zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa". Wspólną inicjatywą wyznawców obu religii będzie realizacja projektu pomocy dzieciom, które doświadczają skutków konfliktu w Ziemi Świętej. Polscy katolicy i muzułmanie zdecydowali się na wsparcie sierocińców w Jerozolimie i Betlejem, którymi opiekują się siostry elżbietanki.

Stołecznym obchodom Dnia Islamu przewodniczył z ramienia Konferencji Episkopatu Polski bp Romuald Kamiński. Ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser, witając zebranych, w tym ambasadorów państw muzułmańskich w Polsce, zwrócił uwagę, że sensem dialogu międzyreligijnego jest to, by szukać tego, co łączy religie. "Naszym obowiązkiem - podkreślił - jest przypominanie światu o prawach Boga w społeczeństwie. Bez tego dziedzictwa definiowanie praw człowieka nie ma sensu - stwierdził.

Z kolei mufti Tomasz Miśkiewicz w imieniu społeczności muzułmańskiej w Polsce podziękował Episkopatowi Polski za ustanowienie i organizowanie Dnia Islamu w Kościele katolickim. Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów dziękował za kontynuację dialogu katolicko-muzułmańskiego.

Odnosząc się do tematu tegorocznego Dnia Islamu mufti Miśkiewicz podkreślił, że dla wyznawców islamu wspieranie potrzebujących i biednych jest obowiązkiem i nakazem. "Łączmy się, by pomagać biednym, szczególnie, gdy dotyka ich taka klęska jak na Haiti" - dodał.

Dr Agata Skowron-Nalborczyk, sekretarz generalny Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, przedstawiła historię Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Przypomniała, że idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad trzechsetletniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich. Pod koniec ub. wieku odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu. Współorganizatorem niektórych z nich była m.in. Fundacja D.O.M, która przyczyniła się do powstania w 1997 r. Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Fundacja na czele z jej prezesem, Zdzisławem Bieleckim, (ówczesnym współprzewodniczącym Rady ze strony katolickiej) była przez kilka lat współorganizatorem Dnia Islamu.

Tradycją dorocznych spotkań organizowanych z okazji Dnia Islamu stało się odczytywanie fragmentów Pisma Świętego i Koranu. Alumni przeczytali wybrane fragmenty Biblii na temat ubóstwa, natomiast siostry loretanki zaśpiewały psalm, mówiący o tym, że Bóg wspiera ubogich. Następnie po arabsku zostały odczytane fragmenty Koranu poruszające temat ubóstwa, oraz ich polskie tłumaczenie.

W części panelowej spotkania ks. Zbigniew Sobolewski z Caritas Polska podkreślił, że ubóstwo jest wyzwaniem, wobec którego chrześcijanie nie mogą pozostawać bierni. Obok znanych od wieków form ubóstwa jakimi są m.in. głód, brak odzieży, mieszkania itp. obecnie można dostrzec coraz więcej jego nowych form jak np. swoisty „głód Boga”, ale też cierpienia z powodu izolacji, poczucia osamotnienia czy opuszczenia. – Nie wystarczy już tylko łagodzić skutki biedy, ale trzeba walczyć o poprawę losu ubogich – mówił ks. Sobolewski, dlatego chrześcijanie popierają edukację, sprawiedliwy podział dóbr czy integralny rozwój wszystkich narodów – dodał.

Perspektywę muzułmańską w odniesieniu do zagadnienia ubóstwa przedstawił współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów dr Artur Konopacki. Mówił m.in. o tym, że każdy muzułmanin jest zobowiązany do przekazywania na cele charytatywne 2,5 proc. swojego dochodu. Wyjaśnił, że w islamie obowiązek troski o ubogich w pierwszym rzędzie należy do rodziny i bliskich, a następnie spoczywa na współwyznawcach. Przytaczając nauczanie Proroka, dr Konopacki podkreślił, że „jałmużna jest dowodem wiary”.

Końcowym akcentem centralnych obchodów Dnia Islamu była muzułmańska modlitwa spontaniczna tzw. du’a oraz katolicka modlitwa wiernych zakończone znakiem pokoju.

Tematykę tegorocznych obchodów wyznaczało przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji corocznego święta na zakończenie miesiąca postu, ramadanu. W tym roku przypominając, że ubóstwo ma też charakter dobrowolnie wybranej drogi życiowej, która „uzdalnia do wyjścia poza siebie i otwiera nasze serca”, autorzy przesłania koncentrują się na tym jego wymiarze, który w destrukcyjny sposób wpływa na człowieka i relacje międzyludzkie oraz wzywają do podjęcia wspólnych działań na rzecz jego przezwyciężania. „Ubodzy są dla nas wyzwaniem i motywują do refleksji, ale nade wszystko zapraszają do współpracy w szlachetnym dziele, jakim jest pokonywanie ich ubóstwa” - brzmi przesłanie Papieskiej Rady.

Okolicznościowy telegram do uczestników X Dnia Islamu skierował nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Podkreślił w nim, że „wspólne wartości odnajdywane w religiach monoteistycznych winny być ciągle odczytywane oraz stanowić płaszczyznę wzajemnego zbliżenia”. Zaznaczył też, że „trzeba przeciwstawiać się istniejącym tendencjom, zmierzającym do budowania sztucznych murów i podziałów”. „Ludzkość potrzebuje głębokiej odnowy kulturowej; musi odkryć na nowo wartości stanowiące solidny fundament, na którym można zbudować lepszą przyszłość dla wszystkich” – napisał abp Kowalczyk.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
wiecej »