Reklama

Nie kandydatka lewicy, lecz konserwatysta-katolik stanie do walki z Viktorem Orbanem o tekę premiera

Bezpartyjny konserwatysta z niewielkiego miasteczka Peter Marki-Zay, który wygrał w niedzielę w dogrywce opozycyjne prawybory na kandydata na premiera, stanie wiosną przyszłego roku podczas wyborów parlamentarnych do walki o przywództwo Węgier z premierem Viktorem Orbanem.

Reklama

49-letni Marki-Zay, praktykujący katolik i ojciec siedmiorga dzieci, zdobył - jak poinformowała w niedzielę wieczorem Krajowa Komisja Prawyborcza - ok. 58 proc. głosów, wygrywając z przedstawicielką lewicowej Koalicji Demokratycznej Klarą Dobrev, która uznała swoją porażkę.

Komentując swoje zwycięstwo Marki-Zay podkreślił, że "możemy zwyciężyć tylko wspólnie. Nikt nie może złamać jedności opozycji". "To była walka, ale musimy wygrać też wojnę" - dodał nawiązując do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

Marki-Zay obiecał łagodzić podziały w społeczeństwie, zwalczać korupcję oraz zapewniać równy dla wszystkich ugrupowań dostęp do mediów. "Chcemy konstytucji, której system hamulców i równowagi zapobiegnie aby ktokolwiek zagarnął władzę" - podkreślił.

Marki-Zay przez pięć lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Deklarował wówczas, że nie jest zainteresowany polityką. Jednak w 2018 r. wziął udział i wygrał wybory na burmistrza swego rodzinnego miasta Hodmezovasarhely, położonego w południowej części Węgier i będącego jedną z twierdz rządzącej partii Fidesz.

W pierwszej turze wyborów, kandydata opozycji na premiera, która odbyła się w dniach 18-28 września, Marki-Zay uzyskał 20 proc. głosów i zajął trzecie miejsce nie dysponując wsparciem finansowym, ani logistycznym. Na całą kampanię wydał zaledwie 10 tys. euro. Zwyciężyła wówczas Klara Dobrev uzyskując 35 proc. głosów.

W drugiej turze zyskał poparcie liberalnego burmistrza Budapesztu Gergely'a Karacsony'ego, który zrezygnował z kandydowania. Podkreśla się, że Marki-Zay swe zwycięstwo zawdzięcza głównie głosom młodych ludzi.

Marki-Zay ujawnił, ze jeszcze przed prawyborami doszedł do porozumienia z Dobrev, iż nadrzędnym celem jest utrzymanie jedności opozycji.

W tym roku po raz pierwszy od objęcia władzy przez Fidesz w 2010 r. sześć największych partii opozycyjnych: Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP), Jobbik, ekologiczna partia Polityka Może Być Inna, liberalne Momentum, Koalicja Demokratyczna (KD) oraz liberalno-ekologiczny Dialog zdecydowało się zawrzeć sojusz.

Zdaniem analityków Marki-Zay będzie trudniejszym przeciwnikiem dla Orbana niż Dobrev, która jest żoną niepopularnego byłego premiera Ferenca Gyurcsany'ego.

Zarówno Marki-Zay jak i Dobrev opowiadają się za poprawą stosunków z Brukselą i za przyjęciem przez Węgry wspólnej waluty euro w dającej się przewidzieć przyszłości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama