W sanktuarium męczennika na Żoliborzu modlono się o kanonizację kapelana Solidarności. W liturgii wzięło udział kilkaset osób, w tym przedstawiciele rządu.
Przypominał, że szczególnym wyzwaniem dla ks. Jerzego stały się słowa św. Pawła Apostoła skierowane w liście do Rzymian: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. - Kapłan ten przyjął to przesłanie jako motto swojego życia i posługiwania. W słowach tych bowiem zawiera się przykazanie miłości przyjaciół i nieprzyjaciół. Bł. ks. Jerzy stosował je w praktyce na zasadzie: "najpierw przykład, potem wykład” - powiedział.
Dodał, że mimo gróźb i zastraszania nie zaprzestał on swojej posługi. - Nie zamilkł, modlił się i przemawiał zgodnie ze swoim powołaniem kapłańskim, wiedząc, że w ewangelizacji milczenie tylko niekiedy szkodzi temu, kto głosi, ludowi zaś zawsze - wyjaśnił.
Kaznodzieja zauważył, że "im więcej czasu mija od śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, tym oczywistsza staje się prawda, że w kontekście ówczesnych, ogromnych napięć społeczno-politycznych był on kapłanem wiernym Jezusowi Chrystusowi i jego Ewangelii". - Został zniszczony, ale nie pokonany - powiedział bp Pikus. - Całym swoim życiem, cierpieniem i męczeństwem ukazał on zarówno duchownym jak i świeckim, jak należy służyć Bogu, Kościołowi, ludziom i ojczyźnie na tej ziemi i tej w niebie, by osiągnąć zbawienie - dodał.
We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele rodziny Popiełuszków, przedstawiciele rządu, samorządów, liczne reprezentacje regionów i zakładów pracy NSZZ "Solidarność", przedstawiciele służb mundurowych oraz licznych instytucji, a także środowisko przyjaciół i współpracowników księdza Jerzego. Przed Mszą św. Lider PiS Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przed grobem ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Towarzyszyli mu politycy Prawa i Sprawiedliwości m.in. Anita Czerwińska oraz Krzysztof Sobolewski.
Po Mszy św. odśpiewana została litania do bł. ks. Jerzego Popiełuszki w obecności jego relikwii. Wiele osób długo jeszcze modliło się przy grobie męczennika oraz w kaplicy przed relikwią sutanny i wystawionych na ołtarzu relikwii. Pan Leszek Dyga z parafii św. Patryka z Gocławia w rocznicę śmierci męczennika przyjeżdża na Żoliborz od ponad 20 lat. - Modlę się, by ksiądz Jerzy nauczył mnie zło dobrem zwyciężać. Samemu z siebie trudno jest to zrobić, a on prawdziwie naśladował w tym Pana Jezusa i głosił Dobre Słowo - przyznaje.
Obchody 37. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki odbywają się pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości. Partnerem obchodów jest NSZZ "Solidarność". Rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego towarzyszy wystawa "Dekalog księdza Jerzego", zrealizowana we współpracy IPN Białystok, Fundacji rodziny Popiełuszków „Dobro", Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.