Reklama

Cyberprzemoc to problem wychowawczy

Cyberprzemoc rówieśnicza wśród dzieci i młodzieży to problem to problem wychowawczy, a nie techniczny jak często uważają rodzice i nauczyciele - zauważają eksperci. Między innymi o tym mówili podczas konferencji na temat programu Szkoła Bezpiecznego Internetu.

Reklama

Konferencję zorganizowała Fundacja Kidprotect.pl, która jest jednym z twórców programu.

Projekt Szkoła Bezpiecznego Internetu rozpoczęto w listopadzie 2009 r. Skierowany jest do dzieci, rodziców i nauczycieli. Głównym założeniem projektu jest zapobieganie cyberprzestępczości, takiej jako pedofilia w internecie oraz nękanie rówieśników krzywdzącymi wpisami w serwisach społecznościowych i forach dyskusyjnych.

Cele te mają zostać osiągnięte poprzez pokazanie bezpiecznego sposobu korzystania z internetu, uwzględniającego przede wszystkim nieujawnianie w sieci danych osobowych przez dzieci oraz korzystania z cyberprzestrzeni pod kontrolą rodziców i nauczycieli. W przekazie tym ma zostać także uwzględniane poszanowanie zasad prawa i netykiety (dobrego zachowania w internecie - PAP) oraz potrzeb i praw innych osób.

W ramach programu kilkanaście tysięcy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów wzięło już udział w szkoleniu z bezpiecznego korzystania z internetu. Szkoła Bezpiecznego Internetu pokazała im m.in. na co zwracać uwagę podczas kontaktu z obcymi, na co uważać przy tworzeniu swoich profili na portalach społecznościowych oraz co wolno legalnie pobierać.

Patronat nad projektem objęli: minister edukacji Katarzyna Hall, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania Elżbieta Radziszewska oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

"Dzieciaki są ekspertami w korzystaniu z komputera, znacznie przewyższają swoimi umiejętnościami umiejętności przeciętnego dorosłego, ale mają prawie zerową wiedzę na temat bezpiecznych zachowań w sieci" - przypomniała Magdalena Zych z fundacji Kidprotect.pl.

Najczęściej popełniane błędy w internecie przez dzieci i młodzież to umieszczanie zbyt wielu informacji na swój temat np. na profilach, pełne zaufanie do osób, które poznały w sieci, pobieranie nielegalnie różnych plików. Często robią też rzeczy, które w ich mniemaniu są żartem, a tak na prawdę jest to już cyberprzestępstwo, w tym cyberprzemoc wobec rówieśników.

Według psycholog Magdalena Ciołek, nie ma różnicy czy dziecko zostało wykorzystane w internecie, czy skrzywdzone w świecie realnym. "Często objawy traumy są takie same" - podkreśliła. Zwraca uwagę, że dużo częściej dziecko doświadcza krzywdy ze strony swoich rówieśników. "Jeszcze kilka lat temu uciekało do domu, do swojego pokoju przed problemami związanymi ze szkołą. Teraz po powrocie z lekcji siada przed komputerem i sprawdza, co jego koledzy o nim piszą, czy wrzucają jakieś kompromitujące zdjęcia" - powiedziała.

Na specjalnych ulotkach towarzyszących programowi Szkoła Bezpiecznego Internetu umieszczono rady dla dzieci. Wśród nich znalazły się m.in. "Myśl, zanim coś zrobisz" i "Rozmawiaj z dorosłymi o sieci".

Znalazły się też tam rady dla rodziców. Na pierwszych miejscach znalazły się: "Rozmawiaj ze swoim dzieckiem", "Nie karz dziecka za błędy, o których ci mówi". Dalej można przeczytać m.in. "Naucz dziecko, że może zawsze powiedzieć ci o swoich kłopotach", "Ucz swoje dziecko zasad bezpieczeństwa", "Surfuj po sieci ze swoim dzieckiem", "Poznawaj sieć ze swoim dzieckiem, baw się nią", "Nie bój się przyznać do niewiedzy", "Pokazuj dziecku wartościowe miejsca w sieci", "Ustal z dzieckiem zasady korzystania z internetu", "Ustaw komputer we wspólnej części mieszkania", "Wspomagaj się programami filtrującymi".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
rano
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama