Komisja Europejska zdecydowała w czwartek o wniesieniu skargi do Trybunału Sprawiedliwości przeciw ośmiu państwom Unii, w tym i Polsce, w związku z niewłaściwym wdrożeniem przepisów o VAT w odniesieniu do biur podróży.
Chodzi o złe wdrożenie dyrektywy w sprawie VAT z 2006 r. Zawiera ona szczególne przepisy w odniesieniu do biur podróży, które sprzedają podróżnym "pakiety turystyczne". Dzięki nim biura mogą korzystać z tzw. "szczególnej procedury marży", gdy sprzedają "pakiety turystyczne" podróżnym.
Zdaniem KE aż osiem państw: Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Polska, Portugalia, Czechy i Włochy, stosuje tę procedurę niewłaściwie.
"«Szczególna procedura marży» została włączona do dyrektywy w sprawie podatku VAT w celu uproszczenia stosowania podatku VAT w odniesieniu do biur podróży, ponieważ części składowe sprzedawanych przez nie pakietów mogą dotyczyć różnych krajów, w których obowiązują różne przepisy w zakresie podatku VAT. Biura podróży mogą skorzystać ze szczególnej procedury marży, gdy sprzedają pakiety turystyczne podróżującym. Procedura marży nie ma jednak zastosowania do biur podróży sprzedających pakiety wakacyjne innym przedsiębiorstwom, w szczególności innym biurom podróży, które je dalej odsprzedają" - wyjaśnia KE w komunikacie prasowym.
Osiem państw członkowskich pozwanych przez KE do Trybunału Sprawiedliwości wdraża "szczególną procedurę marży" w sposób nieprawidłowy, zezwalając na jej stosowanie do transakcji sprzedaży pomiędzy biurami podróży. "Prowadzi to do zakłócenia konkurencji pomiędzy biurami podróży, gdyż w ten sposób niektóre biura ponoszą większe obciążenie podatkowe niż inne" - przekonuje KE.
W 2006 r. KE zbadała stosowanie "szczególnej procedury marży" w całej Unii i stwierdziła, że 13 państw członkowskich wdraża ją nieprawidłowo. Od tego czasu pięć ze wskazanych państw poprawiło swoje przepisy prawne. Do pozostałej ósemki, w tym Polski, która tego nie uczyniła, KE w lutym 2008 r. przesłała kolejne ponaglenie, a w czwartek ostatecznie wniosła sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.