Pogrzeb sierżanta M. Pastusiaka

Zatrzymujemy się przy Chrystusie. On z całą mocą zaświadcza, że końcem naszego życia nie jest śmierć ani grób, ale zmartwychwstanie! – przypomniał 27 stycznia w kościele garnizonowym św. Jerzego w Łodzi biskup polowy Józef Guzdek. Rodzina, przyjaciele, koledzy-żołnierze pożegnali sierżanta Marcina Pastusiaka, który 22 stycznia zginął w Afganistanie.

Przed rozpoczęciem liturgii odczytano decyzję ministra obrony narodowej o pośmiertnym awansowaniu zmarłego do stopnia sierżanta, a także o pośmiertnym odznaczeniu go przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i Gwiazdą Afganistanu. W imieniu prezydenta aktu dekoracji trumny z ciałem Pastusiaka dokonał podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Idzik. Komendant Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Mirosław Rozmus odznaczył poległego żołnierza Honorową Odznaką Żandarmerii Wojskowej.

„To Jezus przeprowadza człowieka ze śmierci do życia. Również ze śmierci grzechu do życia łaski. On jest «bramą», przez którą przechodzi się z życia doczesnego do szczęśliwej wieczności” – mówił w homilii bp Guzdek. Podkreślił, że „ufna wiara w Jego zapewnienie pomoże przejść przez bramę zwątpienia, cierpienia w świat nadziei”. Zachęcił do modlitwy w intencji pogrążonych w bólu bliskich poległego żołnierza. „Ten ból porusza też Chrystusowe Serce. On jest obecny tu i teraz. I mówi tak jak kiedyś: «Nie płacz. Syn Twój żyje. Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem»” – zaznaczył biskup polowy.

Eucharystię wraz z nim koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego. Obecni byli żołnierze oddziału specjalnego ŻW z Mińska Mazowieckiego, koledzy sierż. M. Pastusiaka, przedstawiciele kadry dowódczej Wojska Polskiego, BBN i władz samorządowych.

Po zakończeniu Mszy św. trumnę z ciałem poległego żołnierza przeniesiono na łódzki cmentarz Doły.

W minioną sobotę 22 bm., w południowo-wschodniej części prowincji Ghazni, podczas patrolu pod jednym z wozów opancerzonych Rosomak wybuchła mina-pułapka. W wyniku eksplozji śmierć ponieśli sierż. Marcin Pastusiak, żołnierz OS ŻW i cywilny ratownik medyczny Marcin Knap. Na miejsce zdarzenia wezwano śmigłowce ewakuacji medycznej, a także Siły Szybkiego Reagowania. Rannych drogą lotniczą przetransportowano do szpitala polowego w Sharanie, a następnie do szpitala koalicyjnego, w Bagram.

Sierż. Pastusiak służył w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Była to jego druga misja zagraniczna, w 2008 roku służył w Libanie. Był kawalerem, miał 26 lat. Pochowany dziś żandarm jest 23. polskim żołnierzem, który poległ w Afganistanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
wiecej »