"Kasia z Heilbronnu" w Gdańsku

Sztukę "Kasia z Heilbronnu", autorstwa Heinricha von Kleista, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, niemieckiego dramaturga, pisarza i poety, wystawi w piątek Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

"Główny bohater, Fryderyk von Strahl, chce ułożyć sobie przyszłość z ukochaną kobietą, ale w jego życiu pojawiają się dwie miłości: oddana Kasia i wyemancypowana Kunegunda. Obie piękne, obie kochają. Każda jednak reprezentuje inny styl życia. Jak w takiej sytuacji poznać prawdziwe uczucie? Czy wystarczą racjonalne argumenty, czy może dopuścić do głosu fantazje? Część tej fascynującej historii rozgrywa się we śnie, a losy Fryderyka i zakochanej w nim do szaleństwa Kasi w dużej mierze zależą od sił nadprzyrodzonych" - powiedział rzecznik Teatru Wybrzeże, Grzegorz Kwiatkowski.

Zdaniem reżysera spektaklu, 41-letniego Krzysztofa Rekowskiego, jest "coś szalonego w głodzie miłości, który ogarnia bohaterów". "Kiedy kilkanaście lat temu czytałem 'Kasię z Heilbronnu' tekst ten zachwycił mnie jako poetycka baśń o miłości. Dziś ten dramat wydaje mi się dużo bardziej niepokojący" - wyznał.

Rekowski jest absolwentem Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Wyreżyserował m.in. "Zimę pod stołem" Rolanda Topora w Teatrze Ludowym w Krakowie (2002), "Zwyczajne szaleństwa" Petra Zelenki (2003) i "Szefa wszystkich szefów" Larsa von Triera (2009) w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, "Panny z Wilka" Jarosława Iwaszkiewicza i "Przyjaciela" Radosława Paczochy w Teatrze Polskim w Poznaniu (2009).

W przedstawieniu wystąpią m.in. Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Krzysztof Gordon, Katarzyna Kaźmierczak, Michał Kowalski, Mirosław Krawczyk, Jacek Labijak, Marzena Nieczuja-Urbańska i Jarosław Tyrański.

Sztuka Kleista gościła już na polskich scenach teatralnych, realizacji "Kasi z Heilbronnu" podjął się m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu (1994) Jerzy Jarocki oraz w Teatrze Osterwy w Lublinie (2001) Ryszard Major.

Heinrich von Kleist (1777-1811) zasłynął głównie jako dramaturg. Oprócz "Kasi z Heilbronnu" napisał też m.in. "Amphitryona", "Księcia Homburga", "Penthesileę" i "Rozbity dzban". W latach 1808-1810 redagował pismo artystyczne "Phoebus", a także periodyk "Berliner Abendblatter". Dzięki utworom "Michał Kohlhaas" i "Zaręczyny w San Domingo" Kleist uważany jest za twórcę niemieckiej nowelistyki psychologicznej. Popełnił samobójstwo w Wannsee koło Berlina - zastrzelił się wraz ze swoją przyjaciółką.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  5°C Sobota
  wieczór
  1°C Niedziela
  noc
  0°C Niedziela
  rano
  3°C Niedziela
  dzień
  wiecej »