Rok Chopinowski w Warszawie

Kilkaset tysięcy osób wzięło udział we wszystkich imprezach chopinowskich organizowanych w 2010 r. przez m.st. Warszawa; same miejskie koncerty obejrzało ponad 240 tys ludzi. "Rok Chopina w Warszawie wcale się nie skończył" - zapewniła dyrektor biura promocji miasta Katarzyna Ratajczyk.

Rok Fryderyka Chopina, obchodzony intensywnie w minionym roku w Warszawie, podsumowała w czwartek dyrektor biura promocji miasta Katarzyna Ratajczyk.

Jak podkreśliła, wielkim zainteresowaniem cieszyły się miejskie imprezy nawiązujące do postaci i twórczości Chopina. "Najdłuższe urodziny" - czyli najdłuższy koncert muzyki Chopina grany przez młodych muzyków; Noc Muzeów w Warszawie, w ramach której odbyła się m.in. "Noc z Chopinem" - widowisko spektakl teatru ulicznego AKT, Chopin na Krakowskim Przedmieściu - cykl kilku koncertów w przestrzeni miejskiej; Festiwal Street Art Doping czyli malowanie m.in. murali chopinowskich - to tylko niektóre wydarzenia organizowane przez miasto w ubiegłym roku. W sumie zgromadziły one kilkaset tys. widzów.

Ratajczyk przypomniała badania z końca 2009 roku, wykonane przed rozpoczęciem Roku Chopinowskiego. Wykazały one, że 54 proc. warszawiaków mylnie uważało, że Fryderyk Chopin spędził dzieciństwo oraz dorastał w Żelazowej Woli, a nie w Warszawie. Tylko co piąty wiedział, że dorastał w Warszawie.

Ratajczyk zwróciła uwagę, że Chopin został przywieziony przez swoich rodziców do Warszawy, kiedy miał siedem miesięcy. Od tej pory Chopin mieszkał w Warszawie - aż do 1830 roku; wtedy wyjechał do Paryża. Jak oceniła, dziesiątki wydarzeń kulturalnych i akcji promujących związki Chopina z Warszawą spowodowały, że coraz więcej mieszkańców Warszawy łączy kompozytora ze stolicą. Badania z grudnia 2010r. wskazują, że już 33 proc. warszawiaków jest zdania, że Fryderyk Chopin spędził dzieciństwo oraz okres dorastania w Warszawie.

"Zrobimy jeszcze więcej, Rok Chopina w Warszawie wcale się nie skończył" - zapewniała Ratajczyk. Podkreśliła, że z olbrzymim zainteresowaniem w mediach, wśród turystów i warszawiaków spotkały się ławeczki umożliwiające wysłuchanie fragmentu muzyki Chopina, ustawione w Warszawie na trasie miejsc związanych z Chopinem.

Aplikacja na telefony komórkowe, zawierająca m.in.: przewodnik po miejscach chopinowskich, podstawowe informacje turystyczne o mieście, muzykę Chopina, mapkę miejsc chopinowskich, kalendarz wydarzeń zainstalowana została na ponad 160 tys. telefonów. W nawiązaniu do projektu audioprzewodnika powstał film promocyjny w 8 wersjach językowych, wykorzystywany na targach i dostarczony do ponad 30 tys. szkół w Polsce. Można go również ściągnąć z miejskiej strony www.um.warszawa.pl/chopin. W internecie obejrzało go ponad 156 tys. osób.

W 2008 r. miasto ogłosiło konkurs na nowoczesną pamiątkę chopinowską z Warszawy. W 2009 r. odbyła się kampania skierowana do producentów gadżetów reklamowych mająca na celu zachęcenie ich do produkcji projektów wyłonionych w tym konkursie. Rozdano ponad 320 tys. gadżetów.

Wielkim zainteresowaniem cieszył sie też tramwaj chopinowski, który kursował od czerwca do września po Warszawie w weekendy. W tramwaju umieszczona była wystawa 36 plakatów z konkursu "Fryderyku! Wróć do Warszawy", a pasażerowie mogli posłuchać muzyki Chopina w wykonaniu młodego pianisty Krzysztofa Trzaskowskiego - odtwarzanej z mp3.

Kampania w Internecie promująca Rok Chopina w stolicy została obejrzana przez ponad 1 mln osób. Jak podsumowała Ratajczyk - projekty promocyjne, kulturalne, edukacyjne kosztowały miasto ponad 22 mln zł, a na projekty inwestycycjne wydano ponad 10 mln zł.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  17°C Czwartek
  noc
  15°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  19°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »