Amerykański reprezentant Andy Harris wezwał Kongres do uchwalenia ustawy o ochronie sumienia pracowników służby zdrowia. Zagwarantowałaby ona zmiany w publicznej służbie zdrowia zakazujące rządowej dyskryminacji pracowników opieki zdrowotnej, którzy z powodów moralnych lub religijnych odmawiają uczestnictwa w wykonywaniu aborcji. Przewodniczący Komitetu Episkopatu USA ds. Działań Pro-life, arcybiskup William E. Lori, poparł projekt zmian.
Harris, będący lekarzem i katolikiem jest jednym ze 100 republikańskich deputowanych, którzy popierają ustawę. Według polityka projekt ustawy jest potrzebny z powodu działań administracji Bidena, która na początku tego roku odrzuciła ona pozew rządowy przeciwko Centrum Medycznemu Uniwersytetu Vermont za naruszenie sprzeciwu moralnego pielęgniarek wobec udziału w aborcji. Z kolei w lipcu Departament Sprawiedliwości odrzucił pozew złożony jeszcze za administracji Donalda Trumpa w grudniu 2020 r. przeciwko temu szpitalowi po tym, jak Biuro Praw Obywatelskich stwierdziło, że wielokrotnie naruszony został istniejący zapis w statucie dotyczący klauzuli sumienia”, poprzez zaplanowanie w harmonogramie udziału 10 pielęgniarek z zarejestrowaną administracyjnie sprzeciwem wobec udziału w aborcji, zgodnie z obowiązującym prawem, w 20 zabiegach przerywania ciąży.
W sierpniu 84 członków Kongresu wyraziło głębokie zaniepokojenie „decyzją administracji Bidena, by dążyć do dobrowolnego odrzucenia pozwu przeciwko Centrum Medycznemu Uniwersytetu Vermont za świadome, umyślne i wielokrotne naruszanie federalnych praw ochrony sumienia”.
Ponownie wprowadzając projekt ustawy, Harris powiedział: „Obrona praw sumienia dostawców usług zdrowotnych powinna być przedmiotem wielkiego zainteresowania wszystkich Amerykanów i jest niezwykle ważna dla mnie jako lekarza, szczególnie w świetle ostatnich niepowodzeń administracji Bidena w tym zakresie”.
Arcybiskup Lori powiedział, że „trudno sobie wyobrazić bardziej rażące naruszenie praw obywatelskich niż bycie zmuszonym do porzucenia swoich przekonań i wzięcia udziału w zakończeniu niewinnego ludzkiego życia. Mówiliśmy już wcześniej, że potrzeba ustawy o ochronie sumienia nie może być kwestionowana. Jest ona teraz żywotna bardziej niż kiedykolwiek. Departament Sprawiedliwości wyraźnie sygnalizuje, że łamanie praw sumienia w służbie zdrowia może być bezkarne” – dodał arcybiskup Lori.
Biskupi amerykańscy „wzywają Kongres do stanięcia w obronie podstawowej godności pracowników służby zdrowia w naszym kraju i uchwalenia ustawy o ochronie sumienia, aby lekarze i pielęgniarki mogli bronić swoich praw drogą sądową” – zakończył hierarcha.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.