Biskupi USA popierają projekt ustawy o wolności sumienia w sprawie aborcji

Amerykański reprezentant Andy Harris wezwał Kongres do uchwalenia ustawy o ochronie sumienia pracowników służby zdrowia. Zagwarantowałaby ona zmiany w publicznej służbie zdrowia zakazujące rządowej dyskryminacji pracowników opieki zdrowotnej, którzy z powodów moralnych lub religijnych odmawiają uczestnictwa w wykonywaniu aborcji. Przewodniczący Komitetu Episkopatu USA ds. Działań Pro-life, arcybiskup William E. Lori, poparł projekt zmian.

Harris, będący lekarzem i katolikiem jest jednym ze 100 republikańskich deputowanych, którzy popierają ustawę. Według polityka projekt ustawy jest potrzebny z powodu działań administracji Bidena, która na początku tego roku odrzuciła ona pozew rządowy przeciwko Centrum Medycznemu Uniwersytetu Vermont za naruszenie sprzeciwu moralnego pielęgniarek wobec udziału w aborcji. Z kolei w lipcu Departament Sprawiedliwości odrzucił pozew złożony jeszcze za administracji Donalda Trumpa w grudniu 2020 r. przeciwko temu szpitalowi po tym, jak Biuro Praw Obywatelskich stwierdziło, że wielokrotnie naruszony został istniejący zapis w statucie dotyczący klauzuli sumienia”, poprzez zaplanowanie w harmonogramie udziału 10 pielęgniarek z zarejestrowaną administracyjnie sprzeciwem wobec udziału w aborcji, zgodnie z obowiązującym prawem, w 20 zabiegach przerywania ciąży.

W sierpniu 84 członków Kongresu wyraziło głębokie zaniepokojenie „decyzją administracji Bidena, by dążyć do dobrowolnego odrzucenia pozwu przeciwko Centrum Medycznemu Uniwersytetu Vermont za świadome, umyślne i wielokrotne naruszanie federalnych praw ochrony sumienia”.

Ponownie wprowadzając projekt ustawy, Harris powiedział: „Obrona praw sumienia dostawców usług zdrowotnych powinna być przedmiotem wielkiego zainteresowania wszystkich Amerykanów i jest niezwykle ważna dla mnie jako lekarza, szczególnie w świetle ostatnich niepowodzeń administracji Bidena w tym zakresie”.

Arcybiskup Lori powiedział, że „trudno sobie wyobrazić bardziej rażące naruszenie praw obywatelskich niż bycie zmuszonym do porzucenia swoich przekonań i wzięcia udziału w zakończeniu niewinnego ludzkiego życia. Mówiliśmy już wcześniej, że potrzeba ustawy o ochronie sumienia nie może być kwestionowana. Jest ona teraz żywotna bardziej niż kiedykolwiek. Departament Sprawiedliwości wyraźnie sygnalizuje, że łamanie praw sumienia w służbie zdrowia może być bezkarne” – dodał arcybiskup Lori.

Biskupi amerykańscy „wzywają Kongres do stanięcia w obronie podstawowej godności pracowników służby zdrowia w naszym kraju i uchwalenia ustawy o ochronie sumienia, aby lekarze i pielęgniarki mogli bronić swoich praw drogą sądową” – zakończył hierarcha.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
2°C Piątek
rano
1°C Piątek
dzień
1°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
wiecej »