Łukaszenka: Manewry z Rosją na granicy białorusko-ukraińskiej w ciągu paru miesięcy

Białoruś i Rosja przeprowadzą wspólne manewry na granicy białorusko-ukraińskiej, a ich pierwszy etap może się rozpocząć w ciągu najbliższych "paru miesięcy" - powiedział Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla agencji Rossija Siegodnia.

Według białoruskiej państwowej agencji BiełTA, która przytacza fragmenty wywiadu, Łukaszenka zapowiedział, że manewry będą mieć dwa etapy, a pierwszy rozpocznie się w ciągu "najbliższych paru miesięcy".

"Na razie jeszcze przeglądamy plany, ale pierwszy etap na pewno odbędzie się zimą. Wszystko jest do tego gotowe. My takie manewry przeprowadzimy. I będziemy wzmacniać tę flankę" - powiedział białoruski lider.

"Dzisiaj dla nas na Białorusi pojawiła się południowa flanka - trzeba ją zabezpieczyć. To nie my jesteśmy inicjatorami" - mówił Łukaszenka, wskazując, że strona ukraińska przeprowadza przy granicy z Białorusią ćwiczenie z udziałem 10 tys. żołnierzy.

"Białoruś wraz z Rosją planują manewry w ramach zabezpieczenia granicy południowej (z Ukrainą - PAP)" - mówił w poniedziałek minister obrony tego kraju Wiktar Chrenin. "Planujemy przeprowadzenie manewrów wspólnie z naszymi partnerami, najważniejszym sojusznikiem strategicznym, Rosją" - powiedział Chrenin, cytowany przez agencję BiełTA. Oświadczył on, że chodzi o "kompleks działań w perspektywie średniookresowej".

Władze w Kijowie informują o koncentracji ok. 90 tys. rosyjskich żołnierzy w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą. Dane wywiadowcze wskazują również na istnienie konkretnych planów sugerujących ponowną rosyjską inwazję na Ukrainę tej zimy. Część ekspertów uważa, że do ewentualnego ataku mogłoby dojść także z terytorium Białorusi.

Analitycy zwracają również uwagę, że w ostatnim czasie Alaksandr Łukaszenka "wszedł w moskiewską narrację o rzekomym możliwym konflikcie ukraińsko-rosyjskim inspirowanym przez Zachód".

"Oni (Zachód - PAP) doskonale rozumieją, że jeśli rozpoczną wojenkę w Donbasie czy gdzieś jeszcze na granicy z Rosją, Białoruś nie będzie stać z boku. I wiadomo, po czyjej będzie stronie" - oświadczył Łukaszenka 29 listopada.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
0°C Czwartek
rano
1°C Czwartek
dzień
2°C Czwartek
wieczór
2°C Piątek
noc
wiecej »