Szczyt eurolandu w marcu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosili w piątek wspólny zamiar zacieśnienia strefy euro pod nazwą "paktu na rzecz konkurencyjności" poprzez koordynowanie swych polityk gospodarczych. Pierwszy szczyt strefy euro odbędzie się już w marcu.

"Chcemy zawrzeć pakt konkurencyjności i pokazać jasno, że nasza współpraca polityczna staje się coraz bliższa" - powiedziała Merkel dziennikarzom na marginesie szczytu UE w Brukseli. "Francja i Niemcy pracują w tej sprawie ręka w ręke" - dodał towarzyszący jej Sarkozy.

Oboje zapowiedzieli, że szczegóły paktu mają zostać opracowane bardzo szybko, tak by zostały przyjęte przez państwa należące do eurogrupy już w marcu. Potem do paktu zostaną zaproszone zainteresowane kraje spoza strefy. Sarkozy sprecyzował, że szczyt przywódców państw strefy euro odbędzie się w marcu, jeszcze przed właściwym szczytem całej UE, zaplanowanym na 24-25 marca.

"Poprosimy przewodniczącego Rady Europejskiej, aby zaprosił kraje strefy euro w celu przygotowania paktu, a potem zaprosimy inne kraje do uczestnictwa w tym pakcie, jeśli zechcą - powiedziała Merkel. - Celem jest pokazanie w ciągu jednego roku poprzez konkretne działania, że jesteśmy bardzo poważni, że tu nie chodzi o słowa, ale zademonstrowanie, że Europa ma ambicje, by być konkurencyjnym kontynentem".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  6°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  9°C Czwartek
  wieczór
  7°C Piątek
  noc
  wiecej »