W sobotę przypada Barbórka - tradycyjny Dzień Górnika.
Siła i piękno górniczej tradycji budzi powszechne uznanie w polskiej kulturze, tak jak etos pracy i życia górnika - napisała minister rodziny Marlena Maląg w życzeniach z okazji Barbórki. Podkreśliła, że sektor wydobywczy pozostaje jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki narodowej.
Z tej okazji minister rodziny złożyła życzenia pracownikom polskiego przemysłu wydobywczego, służb wspierających górników, kadrze kierowniczej kopalń, spółek i kompanii wydobywczych, a także pracownikom urzędów górniczych, jednostek ratownictwa górniczego, studentom akademii górniczych i wszystkim, związanym ze światem paliw kopalnych i innych zasobów naturalnych wydobywanych spod ziemi.
"W dniu Świętej Barbary, opiekunki górników i patronki trudnej pracy, zwracam się do Państwa najbardziej tradycyjnymi i prostymi życzeniami: +Szczęść Boże+! Dziś słowa te brzmią szczególnie dumnie i wyjątkowo" - napisała Maląg.
Zwróciła uwagę, że święto ma wiele wymiarów. "Duchowy wymiar jest podziękowaniem patronce górników, św. Barbarze, za opiekę. Tożsamościowy - daje górnikom nie tylko poczucie wspólnoty, ale także godności. Kulturowy - pielęgnuje tradycję i łączy pokolenia. Solidarnościowy - pozwala reszcie społeczeństwa podziękować za górniczy trud" - wskazała minister rodziny.
Podkreśliła, że sektor wydobywczy pozostaje jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki narodowej, a związane z nim górnictwo surowców energetycznych ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz sprawnego rozwoju naszego kraju.
Jak zaznaczyła, "powszechne uznanie budzi siła i piękno górniczej tradycji w polskiej kulturze, a także etos pracy i życia górnika".
"Życzę Państwu dużo zdrowia, pomyślności zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym oraz spełnienia wszystkich planów i zamierzeń. Niech wykonywaniu codziennych obowiązków towarzyszy zawsze poczucie bezpieczeństwa" - napisała szefowa MRiPS.
"Górniczy Stan jest powszechnie szanowany, niech więc Wasza praca nadal przyczynia się do pomyślności Waszych Rodzin i wspólnot lokalnych, a osiągnięcia i dorobek budzą uznanie społeczeństwa, które na co dzień korzysta z owoców górniczej pracy" - dodała Maląg.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.