Pekin postanowił upewnić się, że Chińczycy nie zarażą się rewolucyjnym przykładem Egiptu; państwowe media mogą cytować tylko oficjalną agencję Xinhua, internet jest cenzurowany, a hasło "Egipt" blokowane.
Władze starają się odwrócić uwagę Chińczyków od natury protestów w Egipcie i kładą nacisk na sprawność, z jaką ewakuowano stamtąd chińskich obywateli - komentuje magazyn "Asia Times" na stronach internetowych.
Pekin obawia się, że nawoływanie do społecznych protestów i reform politycznych może "zainfekować" chiński internet.
Rosnąca przepaść między bogatymi a ubogimi Chińczykami, wzrost cen żywności i inflacja, która ma dramatycznie rosnąć w 2011 roku mogą stać się przyczyną ludowej rewolty w Państwie Środka i właśnie temu władze starają się zapobiec blokując i deformując widomości o demonstracjach na Bliskim Wchodzie - wyjaśnia "Asia Times".
Według autora artykułu, Willy'ego Wo-Lap Lam władze w Pekinie uważają społeczne protesty w krajach arabskich za inspirowane przez Zachód i najprawdopodobniej siły bezpieczeństwa w Chinach zaczną wkrótce wywierać jeszcze większą presję na dysydentów, organizacje pozarządowe i inne środowiska, które mają kontakt z instytucjami i organizacjami w Europie i Ameryce.
Władze blokują niemal od początku zamieszek hasło "Egipt" na blogach popularnych chińskich portali internetowych, jak Sina.com i Sohu.com; wyszukiwarki podają informację, że brak rezultatów wyszukiwania lub wyniki nie mogą być wyświetlone ze względu na przepisy.
Popularny tabloid, publikowany w Chinach przez partię komunistyczną, "The Global Times", napisał niedawno, że demokracja nie jest kompatybilna z warunkami istniejącymi w Tunezji i Egipcie i że "kolorowe rewolucje" nie są w stanie doprowadzić do prawdziwej demokracji, która "jest wciąż odległa w Tunezji i Egipcie".
"Sukces demokracji ma swoje solidne fundamenty w gospodarce, edukacji i kwestiach socjalnych" - pisze "The Global Times", dodając, że jeśli chodzi o systemy polityczne, to model zachodni jest "zaledwie jedną z wielu możliwych opcji".
Pekin nie zamierza podejmować żadnego ryzyka i nie chce pozwolić, by informacje o "kolorowych rewolucjach" wpłynęły na nastroje w Chinach, zwłaszcza przed przyszłorocznym XVIII Zjazdem Partii, na którym zapadną decyzje o przekazaniu władzy następnej generacji przywódców - podkreśla "Asia Times".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.