Pakistan: ustawa pozostaje

To kapitulacja pakistańskiego rządu wobec islamskich fundamentalistów. W tym duchu chrześcijanie komentują fakt, że wyrządzająca wiele krzywd ustawa o bluźnierstwie nie zostanie zmieniona.

Poinformował o tym premier Pakistanu. Co więcej Yousaf Raza Gilani dodał, że rząd nigdy nie nosił się z zamiarem wprowadzania jakichkolwiek złagodzeń w tym prawie, a co dopiero mówić o zasadniczych zmianach.

Takim obrotem sprawy oburzeni są pakistańscy katolicy. „To błąd, że władze uległy presji ze strony islamskich partii. Rząd całkowicie się poddał” – stwierdził abp Lawrence Saldanha. Ordynariusz Lahauru, miasta w którym odbyły się największe protesty muzułmanów podkreśla, że „tylko poprawa tego prawa przyniesie więcej czci i szacunku do Proroka i kraju. Obecnie każdy boi się nawet cokolwiek szepnąć na temat Mahometa, a co dopiero pisać czy dyskutować o Proroku.”

„Istniejąca w obecnym kształcie ustawa o bluźnierstwie odbiera władzę pakistańskiemu rządowi i przekazuje ją w ręce islamskich fundamentalistów” – podkreśla szef Komisji Sprawiedliwości i Pokoju przy episkopacie Pakistanu. Zauważa on jednocześnie, że coraz głośniej trzeba bić na alarm w obliczu powszechnego deptania wolności sumienia i religii jakie codziennie dokonuje się w tym kraju. Peter Jacob wskazuje na „dokonujące się z każdym rokiem zagrabianie suwerenności państwa ze strony fundamentalistów”. Przypomina, że w tym kraju zapomniano iż „wolność myśli, sumienia i wyznania są kamieniami milowymi każdego demokratycznego państwa”. Niestety na pewno nie jest nim Pakistan.

O wprowadzenie zmian w ustawie o bluźnierstwie walczyła deputowana Sherry Rehman. Odnośny projekt wniosła pod obrady parlamentu po tym, jak za rzekome bluźnierstwo na karę śmierci skazana została w Pakistanie pierwsza kobieta, Asia Bibi. W swym projekcie złagodzenia ustawy deputowana zaproponowała m.in. zamianę kary śmierci na 5 lat więzienia, konieczność zalezienia świadków potwierdzających stawiane zarzuty oraz wprowadzenie kar za składanie fałszywych zeznań. To wywołało furię islamskich fundamentalistów, którzy w ciągu ostatnich miesięcy wyprowadzili na ulice wielu pakistańskich miast setki tysięcy manifestantów. Rozsierdziły ich też słowa Benedykta XVI apelującego o zniesienia ustawy o bluźnierstwie oraz wskazującego na wolność religijną jako drogę budowania sprawiedliwego państwa.

Sama Sherry Rehman od wielu tygodni żyła pod policyjną ochroną. Także ją uznano bowiem za „bluźnierczynię”. W swej walce poddała się po tym jak zamordowano Salmana Taseera - gubernatora Pendżabu, który popierał proponowany przez nią kierunek zmian. Wycofała z parlamentu projekt złagodzonej ustawy. Jednocześnie jednak stwierdziła, iż czyni to ponieważ rząd z każdym dniem coraz bardziej ulega presji islamskich fundamentalistów. Tej presji poddawani są też aktualnie sędziowie i prokuratorzy od których fundamentaliści domagają się uwolnienia mordercy gubernatora. W obronie Mumtaza Qadriego wystąpiło bagatela ośmiuset adwokatów.

Na tym jednak cała sprawa się nie kończy. W więzieniu na rozprawę apelacyjną czeka pod specjalnym nadzorem Asia Bibii. Kobieta od wielu tygodni przebywa w odosobnieniu ponieważ istnieją realne obawy, że jakichś fanatyk-zamachowiec zechce ją zamordować. Wciąż nie została wyznaczona data jej rozprawy apelacyjnej choć miało się to pierwotnie dokonać jeszcze w okresie Bożego Narodzenia. Problemem w czasie rozprawy będzie przede wszystkim wątpliwa niezawisłość sądu w Lahaurze jak i dziesiątki potencjalnych morderców gotowych oddać życie w obronie Proroka, czyli zabijając kobietę. Świadkiem takich scen pakistańskie sądy były już wielokrotnie.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  10°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  12°C Środa
  noc
  wiecej »