Rozprawa ws. ekstradycji do Szwecji założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assange'a zostanie wznowiona 11 lutego - postanowił sędzia sądu w Londynie. Obie strony podsumują wówczas swe stanowiska.
Assange jest oskarżony o napaść seksualną wobec dwóch Szwedek, czemu stanowczo zaprzecza. Szwedzka prokuratura zabiega o jego ekstradycję od grudnia.
We wtorek wyjaśnienia przed sądem pokoju (Belmarsh Magistrates' Court) składało dwóch świadków ze Szwecji: były prokurator Sven-Erik Alhem z 40-letnim stażem oraz adwokat Assange'a - Bjorn Hurtig. Sąd wiele czasu przeznaczył na rozpatrzenie kwestii proceduralnych dotyczących szwedzkiego postępowania prokuratorskiego i wniosku o ekstradycję.
Szwedzka prokuratura nie przestrzegała "właściwej procedury" w postępowaniu wobec Assange'a - powiedział sądowi Alhem. Za rażącą wadę proceduralną uznał to, że prokurator Marianne Ny nie uzyskała stanowiska Australijczyka przed wystąpieniem o jego ekstradycję w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania.
Pytany o to, co zrobiłby będąc na jej miejscu, Alhem odparł, że przyjechałby do Londynu i osobiście przesłuchał Assange'a w siedzibie szwedzkiej ambasady w obecności policji. Z drugiej strony dziwił się, że Assange czując się niewinny nie uznał za właściwe, by pojechać do Szwecji z własnej woli, żeby oczyścić się z zarzutów.
Odpowiadając na pytanie, czy w przypadku ekstradycji Assange'a do Szwecji nie groziłoby mu wydanie w ręce Amerykanów, Alhem zaznaczył, że "według jego rozeznania takiego ryzyka nie ma, ale wyjątki się zdarzają".
O nieprawidłowościach proceduralnych mówił też świadek Bjoern Hurtig. Wcześniej w osobnym oświadczeniu przekazanym sądowi zarzuty prokuratury ocenił jako "wyjątkowo słabe merytorycznie". Oznajmił, że w swojej praktyce zawodowej rzadko miał do czynienia z równie nieprzekonywującą sprawą.
Dodał, że dochodzenie przeciwko Assange'owi już na wczesnym etapie przeciekło do prasy, a jeden z prokuratorów jest winien naruszenia tajemnicy służbowej. Za bezprecedensowe wydarzenie uznał to, że proces o przestępstwo seksualne miał w Szwecji charakter publiczny, ponieważ faktycznie toczył się w mediach. Normalnie odbywa w sądzie przy drzwiach zamkniętych.
Adwokaci Assange'a zapewnili, że jest on gotów przedstawić swoją wersję kontaktów z dwiema Szwedkami, ale złożony przez Marianne Ny wniosek o ekstradycję, a wcześniej aresztowanie nazwali krokami nieuzasadnionymi i niewspółmiernie surowymi.
Reprezentująca władze szwedzkie Clare Montgomery wskazała, że prokuratura w Sztokholmie kilka razy usiłowała skontaktować się z Assange'em we wrześniu ub.r., gdy przebywał w Szwecji, ale był nieuchwytny.
Według niej zachodziło ryzyko, że Assange - znany z tego, że nigdzie nie zagrzewa miejsca - będzie się ukrywał przed szwedzkim wymiarem sprawiedliwości, i stąd wniosek o jego aresztowanie.
Obrona wskazała, że w październiku zeszłego roku Assange deklarował gotowość złożenia zeznań za pomocą łącza internetowego lub telefonicznie, ale prokuratura uznała, że z uwagi na powagę zarzutów w grę wchodzi tylko przesłuchanie osobiste.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.