Przejazdem ludowych kapel zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską rozpoczął się w środę 39. Góralski Karnawał - jedna z najważniejszych imprez kulturalnych na Podhalu, zwana "góralskim Rio".
Jak powiedział dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej Bartłomiej Koszarek, "przez najbliższe dni bukowiańskie wierchy staną się miejscem wspaniałej ludowej zabawy i kolędowania, a impreza dla najbardziej wytrwałych będzie w nocy, z środy na niedzielę".
W pierwszym dniu Góralskiego Karnawału na scenie Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej prezentują się kapele regionalne. Na wieczór zaplanowano spektakl w gwarze góralskiej "Zatraceniec" w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka.
W czwartek rozpoczną się przesłuchania konkursowe grup kolędniczych, które potrwają do soboty. W tym roku do konkursu zgłosiło się 60 grup kolędniczych. Codziennie wieczorem odbywać się będą konkursy tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych i występy zespołów regionalnych.
Zespoły ludowe z wielkim zaangażowaniem przygotowują swoje występy. Niejednokrotnie próby przed karnawałowymi występami i przygotowanie odpowiednich strojów i rekwizytów, trwają wiele miesięcy.
Jak powiedziała PAP kierowniczka zespołu góralskiego z Zębu, Małgorzata Słodyczka "Góralski Karnawał to nie tylko zacięta rywalizacja między zespołami, ale także okazja do podpatrzenia dokonań konkurentów". Według niej, choć na Podhalu odbywają się różne konkursy tańca to najważniejszy jest ten w Bukowinie.
Ostatni dzień "Góralskiego Karnawału" wypełniają imprezy plenerowe: zawody strzeleckie, zawody narciarskie w strojach regionalnych i widowiskowe wyścigi zaprzęgów konnych.
Z imprez towarzyszących "Góralskiemu Karnawałowi" najciekawsze to spektakle w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej, występy zespołów regionalnych z kraju i z zagranicy, a także, organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, wystawy i kiermasze, na których prezentowane są prace ze wszystkich dziedzin twórczości ludowej.
Impreza potrwa do niedzieli 13 lutego. Głównym organizatorem Góralskiego Karnawału jest Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy".
Historia góralskiego karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej sięga 1973 roku, kiedy to z inicjatywy folklorysty i ówczesnego prezesa Domu Ludowego, Józefa Koszarka po raz pierwszy zorganizowano międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.
Od 1996 roku Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Miast Karnawałowych, największej na świecie organizacja promującej i chroniącej pamięć o festiwalach i paradach karnawałowych. Federacja zrzesza ponad 500 członków i organizacji reprezentujących 100 miast w 52 krajach m.in. Rio de Janeiro.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.